Poškodil ruský letoun, teď se vrací na Ukrajinu. Minsk zajatce sabotéra vyměnil za duchovního

Bělorusko při výměně zajatců vrátilo na Ukrajinu Mykolu Švece zadrženého za poškození ruského letounu včasné výstrahy a řízení A-50 na běloruské letecké základně. Muže, kterého ruská média označují za diverzanta či teroristu, Minsk na žádost ruského prezidenta Vladimira Putina vyměnil za vysoce postaveného proruského duchovního ukrajinské pravoslavné církve, metropolitu Jonafana, uvedl dnes podle médií běloruský vůdce Alexandr Lukašenko.

Minsk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ukrajinští vojáci, kteří byli propuštění z ruského zajetí

Ukrajinští vojáci, kteří byli propuštění z ruského zajetí | Zdroj: Andriy Yermak / Telegram

O návratu deseti ukrajinských občanů do vlasti, z toho pěti vězněných v Bělorusku, včetně Švece, informoval ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj na konci června.

„Byla to prosba ruského prezidenta ohledně osvobození známého duchovního Jonafana. Ukrajinci se na nás obrátili. Říkám Putinovi: ‚Co budeme dělat? Jaké je vaše rozhodnutí?‘ Proto jsme toho člověka vrátili na Ukrajinu a oni nám předali známého duchovního,“ řekl Lukašenko během dnešních oslav nezávislosti bývalé sovětské republiky.

Lukašenko podle ruského listu Kommersant bez dalších podrobností uvedl, že se rozhodl vysvětlit důvody a okolnosti Švecovy výměny kvůli běloruským opozičním politikům v exilu, kteří se podle něj snaží tuto otázku využít proti Minsku.

Součástí poslední výměny zajatců byl i ukrajinský duchovní. Odsoudili ho za schvalování ruské invaze

Číst článek

Bělorusko se do ruské agrese proti Ukrajině přímo nezapojilo svým vojsky, ale poskytlo ruskému spojenci své území a letiště k útoku proti sousední zemi. Ruský letoun A-50 byl v Bělorusku jediný svého druhu a koordinoval nálety ruských bombardérů.

Loni v únoru byl při dvou výbuších na vojenském letišti Mačuliščy u Minsku poškozen ruský letoun A-50. V březnu téhož roku Lukašenko oznámil, že přibližně pět dnů po výbuších byl zadržen „terorista a jeho společníci“. Krátce nato byly zveřejněny záběry ze Švecova výslechu s přiznáním, že letoun vyhodil do povětří na příkaz ukrajinské tajné služby SBU, připomněl Kommersant. Lukašenko v březnu tvrdil, že letoun při útoku utrpěl jen pár škrábanců. Ale stroj podle médií musel odletět do Ruska na opravu.

Rusko začalo s přesunem nestrategických jaderných zbraní do Běloruska, oznámil Lukašenko

Číst článek

Duchovní pravoslavné církve

Pětasedmdesátiletý Jonafan do Moskvy odcestoval v červnu v rámci výměny zajatců; dříve se tvrdilo, že byl osvobozen na žádost hlavy ruské pravoslavné církve. Metropolita, občanským jménem Anatolij Jeleckich, se narodil a vyrůstal v Rusku, ale od konce 80. let minulého století žil a sloužil na Ukrajině, podotkla BBC.

Ukrajinský soud mu loni v srpnu vyměřil pětiletý trest vězení. Čelil mimo jiné obvinění z rozšiřování proruských letáků a podpory ruské invaze do země. Podle ukrajinské generální prokuratury ho soud uznal vinným ze snahy o narušení územní celistvosti, o násilné svržení ústavního pořádku, porušení rovnoprávnosti občanů a ze schvalování ruské ozbrojené agrese proti Ukrajině. Duchovní vinu nepřiznal. Moskevský patriarcha Kirill, jenž stojí v čele ruské pravoslavné církve, tehdy označil verdikt za příklad pronásledování kvůli víře. Po propuštění Kirill udělil Jonafanovi církevní řád.

Sebevražda velvyslance? Bývalý běloruský ambasador v Berlíně zemřel, Lukašenko mění ministra zahraničí

Číst článek

Ukrajinská pravoslavná církev měla před vpádem ruských vojsk do země v roce 2022 v oficiálním názvu i dovětek „moskevského patriarchátu“. Po invazi se však oficiálně s Moskvou rozešla a agresi proti Ukrajině odsoudila. Ukrajinské úřady ji však nadále podezírají ze spolupráce s Ruskem, což církev odmítá. Na Ukrajině působí rovněž „národní“ Pravoslavná církev Ukrajiny, která získala v roce 2019 autokefální, tedy samosprávný status od ekumenického konstantinopolského patriarchátu. Sdružila přitom v sobě trojici pravoslavných církví.

Ruská pravoslavná církev a její vůdce patriarcha Kirill aktivně podporují kroky Kremlu a Kirill opakovaně ospravedlňoval válku proti Ukrajině.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme