Portugalsko povede opoziční Demokratická koalice. Směřování země se posune vpravo, tvrdí experti
Vítězem portugalských parlamentních voleb se v noci na pondělí prohlásil lídr opoziční koalice Demokratická aliance Luis Montenegro. Zároveň slíbil, že nebude vládnout s krajně pravicovou stranou Chega, která v předčasném hlasování výrazně posílila. Šéf vládní Socialistické strany Pedro Nuno Santos uznal porážku, i když jsou výsledky voleb velmi těsné. Agentura DPA píše o výrazném posunu země doprava.
Agentura Reuters zase uvedla, že po sečtení 99 procent hlasů vedla středopravicová Demokratická aliance o pouhých 438 hlasů nad levicovou Socialistickou stranou. Obě uskupení měla podporu přes 28,6 procenta voličů. Když se k Demokratické alianci přičtou výsledky jednoho z menších uskupení, s nímž spolupracuje na Madeiře, dosahuje její podpora podle portugalských zpravodajských serverů 29,5 procenta.
Portugalská vláda padla kvůli omylu. Vyšetřovatelé zaměnili jména premiéra a ministra, tvrdí obhajoba
Číst článek
„Zdá se být nezpochybnitelné, že volby vyhrála Demokratická aliance a že Socialistická strana volby prohrála,“ prohlásil před příznivci jedenapadesátiletý Montenegro, jehož středopravicová Sociálnědemokratická strana je hlavní oporou volební koalice. Portugalci podle něj dali najevo, že chtějí změnu vlády a politiky.
„Očekávám, že mě prezident republiky po vyslechnutí všech politických sil pověří sestavením vlády,“ uvedl také a zopakoval svůj předvolební slib, že nebude vládnout s krajně pravicovou stranou Chega, která dostala přes 18 procent hlasů, což je pro ni skoro trojnásobek oproti volbám v roce 2022.
Santos, šéf vládní Socialistické strany, která zemi vedla od roku 2015, už před volbami prohlásil, že v případě vítězství PSD umožní vznik menšinové vlády, aby zabránil účasti krajní pravice v kabinetu.
Ve 230členném parlamentu by Demokratické alianci a jejím spojencům mělo připadnout nejméně 79 křesel, Socialistické straně 77 a straně Chega 48. O další místa se podělí několik menších stran.
K oslabení Socialistické strany, která v roce 2022 dostala 41,6 procenta hlasů, přispěly zejména korupční skandály. Kvůli podezření z ovlivňování řízení o udělení povolení pro těžbu lithia či pro výstavbu podniku na výrobu zeleného vodíku loni v listopadu podal demisi premiér António Costa, který byl v čele vlády od listopadu 2015. Costa odmítá, že by se dopustil čehokoli nezákonného.