Londýn vymáhá tisíce pokut od Belgičanů. Neměli registrovaná vozidla v nízkoemisních zónách
Belgické ministerstvo dopravy vyšetřuje tisíce pokut, které belgickým řidičům po návštěvě Londýna přišly od dopravního úřadu metropole. Ten jim rozeslal výzvy k zaplacení částek mnohdy v řádu tisíců liber za to, že neregistrovali své vozy před vjezdem do londýnské nízkoemisní zóny. Belgie tvrdí, že britské úřady nemají po odchodu země z Evropské unie právo získávat osobní údaje obyvatel unijních členských zemí, napsal web deníku The Guardian.
Belgický soudní zřízenec čelí podle listu obvinění, že zneužil přístup do databáze osobních údajů řidičů a poskytl data více než 20 000 lidí společnosti, která zajišťuje výběr pokut pro londýnský dopravní úřad (TfL).
Tím podle belgického poslance Michaela Freilicha, který na případ upozornil, porušil unijní nařízení o ochraně osobních dat (GDPR). Na jeho základě nesmí tyto údaje získat bez vědomí dotčených lidí úřad mimo sedmadvacítku unijních zemí.
Dopady brexitu
Británie opustila EU začátkem roku 2020, čímž pro ni přestala platit řada pravidel zahrnujících mimo jiné i spolupráci úřadů. Podle britského listu je mezi nimi i přístup k osobním údajům lidí s výjimkou osob podezřelých z trestných činů.
Meta dostala v Irsku rekordně vysokou pokutu. Má zaplatit 1,2 miliardy eur za odesílání dat do USA
Číst článek
Belgičtí poslanci proto vyzvali Londýn, aby přestal pokuty požadovat. Vláda by navíc měla vymoci zpět peníze, které již někteří řidiči zaplatili.
Podobné vyšetřování zahájilo již v červnu Nizozemsko, podle jehož úřadů by musela poskytování dat řidičů povolit dvoustranná smlouva, kterou ovšem státy neuzavřely.
Londýnský dopravní úřad britskému listu sdělil, že nezískal žádná data belgických řidičů od roku 2022, kdy se dozvěděl, že je tato praxe ilegální. Jakákoli společnost, která pro TfL pracuje, musí zajistit řádnou ochranu poskytovaných dat, dodal úřad.