Slané švestky a návštěva mrazáku za poplatek. Lidé ve světě se vyrovnávají s horkem různě
Vlna veder, která sužuje severní polokouli, přinesla řadu kreativních nápadů, jak se ochladit, od ledového klubu v Berlíně po nakládané švestky v Tokiu. Píše o tom list The Guardian.
V Jižní Koreji se lidé uchylují do klimatizovaných nákupních center, některá hlásí i 20procentní zvýšení návštěvnosti. Z horka profitují také dodávkové služby, které zásobují potravinami ty šťastnější, kteří mají doma klimatizaci. Populární jsou také vesty plné ledu nebo chladících gelů, o bateriových a solárních větrácích ani nemluvě.
Jak zchladit rozpálené město? Stromy, fontány, světlejší asfalt, polopropustný povrch, radí expert
Číst článek
Za hranicemi v Severní Koreji, kde na provoz klimatizace není v řadě budov dost elektřiny, lidé vzali útokem potoky, řeky a nádrže. Výrazně tam ale také stoupla spotřeba psího masa, které je v horkých dnech tradičním pokrmem. Říká se o něm totiž, že zvyšuje vytrvalost.
Lidé v Japonsku se vyrovnávají s teplem pojídáním nakládaného ovoce. Velmi slané švestky známé jako umeboši jsou v létě oblíbené, protože pomáhají doplňovat sůl, kterou tělo vyloučí s potem. V Tokiu se na veřejných místech používají zařízení rozprašující mlhu. Stejnou technologii hodlají nasadit organizátoři olympijských her v Tokiu v roce 2020.
V Německu lidé hledají úlevu kdekoli, v muzeích i v mrazáku. Jeden supermarket v Hesensku nabízí zákazníkům za tři eura (asi 77 Kč) dvě minuty v chladírenské místnosti. Na návštěvnost si nemůže stěžovat noční klub Angiyok, který nabízí služby mezi 60 tunami ledu. Teplota v místnosti je 10 stupňů Celsia a pokud je to pro někoho málo, může si půjčit bundu.