Po Sýrii Libanon? V Bejrútu zemřelo při krvavých střetech několik lidí
V libanonském hlavním městě Bejrútu propukly střety, při kterých zemřelo několik lidí. Podle odborníků jde o odezvu občanské války v sousední Sýrii. Ta do dění v Libanonu tradičně silně zasahovala. V Libanonu žije mnoho náboženských skupin, různé mocenské složky v zemi se navíc dělí i podle toho, jestli jsou prosyrské, nebo nikoliv.
Za násilím, které nyní v Libanonu propuklo, stojí podle analytika Šádího Shaanaha z institutu Glopolis ultrakonzervativní sunnitská hnutí, která se střetávají především s alávitskou minoritou. Z té pochází také současný prezident Sýrie Bašár al-Asad.
Podle Shaanaha má ale násilí v chudinských čtvrtích Tripolisu nebo Bejrútu už „delší tradici“.
Aktuální situaci v Libanonu přiblížil v pořadu Stalo se dnes na Radiožurnálu analytik Šádí Shaanah z institutu Glopolis
„Ono vždycky periodicky vzplane a dochází mezi těma dvěma, ale i více skupinami ke střetům. Každá z těch skupin si vydržuje vlastní milice a má zásobu zbraní, což je vlastně odkaz občanské války,“ připomíná Shaanah patnáctiletou občanskou válku, kterou si Libanon v minulosti prošel.
Šádí Shaanah ovšem nevylučuje, že se dlouhodobější násilí v Libanonu může transformovat do podobně velkých dimenzí, jako je tomu v sousední Sýrii. „Je ale pravda, že všichni hlavní politici v Libanonu jsou velmi opatrní,“ říká. A to prý včetně hnutí Hizballáh.
„Jak lidí z Hizballáhu, tak z ostatních politický stran vyzývají všechny obyvatele Libanonu k nějakému klidu,“ uvádí Shaanah. Libanonští politici prý o rovnováhu, která v Libanonu od posledních velkých střetů z roku 2008 panuje, nechtějí přijít.
Shaanah ale upozorňuje, že jestli budou střety v Libanonu eskalovat a situace se dostane do cyklu odvet, půjde násilí už jen těžko zastavit.