Pohřební ústavy v Pekingu nestíhají, řada zaměstnanců má koronavirus
Pohřební ústavy v čínské metropoli Pekingu, kterou zasáhla nákaza koronaviru, se snaží udržet krok s žádostmi o pohřební a kremační služby. Řada pracovníků zařízení a řidičů pohřebních vozů má totiž pozitivní testy na infekci a nepřišla do práce, napsala v sobotu agentura Reuters. Kromě asi desítky pohřebních ústavů se podle ní nárůst infikovaných pracovníků v Pekingu dotýká fungování i dalších podniků včetně restaurací nebo kurýrních firem.
„Máme teď méně aut i zaměstnanců,“ řekl pracovník pohřebního ústavu Mi-jün a dodal, že v zařízení roste počet nevyřízených žádosti o kremační služby. „Máme mnoho pracovníků, kteří byli pozitivně testováni,“ vysvětlil. „Jsou zde dlouhé fronty pohřebních vozů a těžko říct, kdy budou volné sloty,“ uvedl pracovník pohřebního ústavu pojmenovaném Tung-ťiao.
‚Plná bojová pohotovost.‘ Čína nejdříve rozvolnila pandemická pravidla, teď posiluje intenzivní péči
Číst článek
Zda obtíže pokrýt zvýšenou poptávku po kremacích souvisejí i s nárůstem počtu úmrtí kvůli nemoci covid-19, nicméně není jasné, upozorňuje Reuters. „Normální úmrtí,“ odpověděl zaměstnanec firmy Tung-ťiao na dotaz, zda úmrtí souvisí s nákazou koronaviru.
Peking oficiálně neoznámil žádnou novou smrt v souvislosti s touto nákazou od 7. prosince, kdy Čína změnila strategii v boji s koronavirem. Čínské úřady do té doby uplatňovaly takzvanou politiku nulového covidu a nařizovaly uzávěry hned při výskytu prvních případů nákazy. Po demonstracích proti koronavirovým opatřením Peking strategii změnil a minulou středu oznámil zrušení klíčových restrikcí. Později národní zdravotní komise oznámila, že přestává do statistik zahrnovat asymptomatické případy nákazy.
Naposledy úřady informovaly o úmrtí v souvislosti s covidem-19 v Číně 3. prosince, Peking tak učinil 23. listopadu.
Přesto čínský zpravodajský portál Cchaj-sin v pátek informoval o smrti dvou bývalých novinářů státních médií po nákaze koronavirem. A v sobotu oznámil, že ve středu zemřel kvůli covidu-19 třiadvacetiletý student z provincie S'-čchuan, upozorňuje Reuters. Národní zdravotní komise však dnes oznámila, že oficiální počet úmrtí v důsledku nákazy se nezměnil a zůstává na bilanci 5235.
Nedostatek hlášených úmrtí na covid-19 za posledních deset dní vyvolal na sociálních sítích debatu o zveřejňování údajů, podnítily ji i chybějící statistiky o hospitalizacích a počtu vážně nemocných, píše Reuters. Oficiální údaje se podle agentury staly nespolehlivým vodítkem, protože v důsledku uvolnění politiky boje s nákazou se v zemi méně testuje.