Orbán získal mimořádné pravomoci. Maďarský parlament schválil sporný zákon
Maďarský parlament v pondělí podle očekávání schválil kontroverzní zákon, který vládě umožňuje řídit zemi v době nouzového stavu pomocí dekretů a dává jí větší kontrolu nad novináři. Počet lidí nakažených koronavirem v Maďarsku vzrostl na 447, 15 z nich nákaze podlehlo. Na základě dat vládního portálu o tom v pondělí informovala agentura MTI.
Maďarský parlament v pondělí hlasy 137 poslanců proti 53 stvrdil zákon, který dává kabinetu premiéra Viktora Orbána mimořádné pravomoci. Nutnost přijetí opatření, která kontroverzní normativní akt obsahuje, vláda zdůvodňuje nutností operativně čelit právě nynější pandemii spojené s koronavirem.
V Česku zemřelo v souvislosti s koronavirem 17 lidí, nakažených je evidováno 2896
Číst článek
Kritici už od zveřejnění návrhu poukazovali na nebezpečí časové neomezenosti mimořádných pravomocí. Zneužitelná je podle nich také možnost uvěznit novináře až na pět let za údajné záměrné šíření nepravdivých nebo poplašných zpráv o koronaviru.
Umlčí kritiky?
Orbánova vláda je dlouhodobě kritizována za potlačování kritiky a plurality a zákon by mohl poskytnout prostor pro umlčení nepohodlných novinářů. Evropská komise už minulý týden oznámila, že bude vývoj monitorovat a znepokojení nad maďarskými plány dal najevo i výbor pro občanské svobody Evropského parlamentu.
„Nemůžete dát vládě zcela neomezený mandát,“ upozornila například podle listu The Guardian spolupředsedkyně maďarského helsinského výboru Márta Pardaviová. „Zákon by vytvořil časově neohraničený a nekontrolovatelný nouzový stav a poskytl vládě Viktora Orbána prostor pro omezování lidských práv,“ řekl David Vig z organizace Amnesty International deníku The Guardian.
Americký miliardář a filantrop maďarsko-židovského původu George Soros v pondělí oznámil, že jeho Open Society Foundations (OSF) věnuje milion eur (přes 27 milionů korun) na boj s koronavirem v Maďarsku, informovala agentura Reuters.