Francie oslavila výročí dobytí Bastily obří přehlídkou. V zemi je v pohotovosti 110 000 policistů
Tisíce vojáků a četníků, obrněné transportéry i stíhačky. Tak to vypadalo na slavném pařížském bulváru Champs-Élysées během oslav výročí dobytí Bastily.
Na tradiční vojenské přehlídce bylo celkem více než 4000 vojáků a četníků, přes 60 letadel, 30 vrtulníků a 250 koní. Celé vojenské defilé začalo před půl jedenáctou hodinou dopolední příjezdem prezidenta Emmanuela Macrona. Francouzský prezident si nejdříve vyslechl hymnu a pak i vojenské pocty od republikánské gardy.
Macron si po summitu NATO pochvaloval ‚zdvořilá jednání‘. Dohodu o vyšších výdajích popřel
Číst článek
Emmanuel Macron se poté na Place de la Concorde přivítal s hosty, mezi kterými byli i politici ze Singapuru a Japonska. Původně měl do Paříže přijet i japonský premiér Šinzo Abé. Ten ale musel nakonec svou cestu zrušit kvůli povodním v Japonsku. V loňském roce na vojensku přehlídku přijel americký prezident Donald Trump.
Mezi jednotkami, které pochodovaly na bulváru Champs-Elysées, byli například vojáci, kteří se vrátili z mise z afrického Mali. Mezi dalšími to byla zhruba stovka studentů četnické školy.
Vojenské přehlídky se zúčastnili taky vojáci a technika ze zahraničí. Nad Paříží prolétly například belgická a německá letadla. Francie tak chtěla ztvrdit spolupráci se svými spojenci.
Francouzský ministr vnitra Gérard Collomb ohledně bezpečnosti oznámil, že v pohotovosti po celé Francii bude zhruba 110 tisíc policistů a četníků. Speciální opatření budou hlavně v místech, kde bude nejvíce lidí. Jako například v parku Martovo pole pod Eiffelovou věží, kde se slaví státní svátek a v neděli tam má být hlavní pařížská fanzóna pro fotbalové fanoušky.
Na tohle místo se jich podle televize France Info má vejít až 90 tisíc. Zápas budou sledovat na několika velkoplošných obrazovkách. Kolem fanzóny budou speciální bariéry a taky se kolem Eiffelovy věže stále staví prosklená zeď. Vstup do tohoto vymezeného prostoru bude navíc hlídaný a kontrolovaný kamerami.
Sportovní šílenství
‚I když jsme mladí, máme dost zkušeností.‘ Francouzi věří, že postup do finále není jejich maximem
Číst článek
Francouzský fotbalový tým by se v neděli mohl stát mistrem světa a v zemi by tak propuklo obrovské nadšení. Mnozí si připomínají šampionát před dvaceti lety, kdy Francie na domácí půdě také vyhrála.
Pětadvacetiletý Michel z Paříže si vůbec nic nepamatuje z domácího titulu mistra světa, který získala Francie v roce l998, přesto ví z vyprávění, co se tehdy dělo, stovky tisíc lidí na ulicích, na Champs-Élysées spolu tancovali lidé, různého původu a etnik. Hodně přátel mu prý tvrdilo, že fotbal všechny sjednotil.
Sylvie, která žije v Chartres, tvrdí, že u nich doma má ráda fotbal hlavně její maminka, ale žádná debata, jestli se u nich budou dívat na Tour de France či na fotbal. Kdyby se cyklisté jako v pátek opozdili, prý nebude.