Koronavirus je už i v Tichomoří. Papua Nová Guiena hlásí první úmrtí v souvislosti s nemocí covid-19

Papua Nová Guinea zaznamenala první úmrtí člověka s koronavirem. V neděli v nemocnici v hlavním městě Port Moresby zemřela 48letá žena, která byla ve čtvrtém stadiu rakoviny prsu. Podle doktorů „je možné, že její zdravotní stav zkomplikoval nový koronavirus“. O případu informoval deník The Guardian.

Port Moresby Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

rouška, respirátor

Rouška (ilustrační foto) | Foto: Rahel Patrasso | Zdroj: Reuters

V Papui Nové Guineji zemřela žena, které podle doktorů zdravotní stav zkomplikoval koronavirus, informoval v pondělí deník The Guardian. Primární příčinou smrti bylo mnohočetné selhání orgánů. Žena byla ve čtvrtém stadiu rakoviny prsu. 

Země je tak prvním nezávislým tichomořským státem, kde někdo ve spojení s onemocněním covid-19 zemřel. Celkově na tichomořských ostrovech zemřelo 8 lidí, všechna ostatní úmrtí byla na ostrovech, které patří k Spojeným státům americkým. V Austrálii zemřelo 122 lidí, na Novém Zélandu 22. 

Britové pozastavují každodenní hlášení o počtu obětí koronaviru. Panují pochybnosti okolo metodiky

Číst článek

Za poslední týden v zemi přibylo šest případů, informovalo v neděli Národní kontrolní středisko. Všechny byly spojeny s lokálním ohniskem v laboratoři všeobecné nemocnice Port Moresby, kde se provádějí testy na covid-19. Celkově má země 17 případů nemoci, všechny v hlavním městě země. Kromě pracovníků laboratoře se nakazilo několik lidí ve vojenském středisku.

Před šířením viru v zemi varoval i ministr zdravotnictví Jelta Wong. Podle něj velké množství lidi bere nákazu na lehkou váhu a nepraktikuje sociální distancování. „Covid-19 je reálná hrozba a pohybuje se v našich komunitách. To, že si lidé myslí, že nemoc existuje jen v nemocnici Port Moresby, a pokud se ji vyhnout, budou v pořádku, je nebezpečné a nemůže to být dál od pravdy,“ řekl Wong.

Podle něj posledních šest zaznamenaných případů byli lidé, kteří se „pohybovali dovnitř a ven z komunit, navštěvovali bohoslužby, chodili do nákupních center, shromažďovali se na trzích a využívali veřejnou dopravu. I proto bude trasování dalších nakažených velmi obtížné.

Počet nakažených koronavirem přesáhl 14 milionů. Milion nových případů přibyl za čtyři dny

Číst článek

V Tichomoří se doposud dařilo zamezit šíření nákazy, a to hlavně díky přísnému uzavření hranic a geografické izolaci regionu. Šíření viru v nemocniční laboratoři však vyvolalo otázky týkající se schopnosti země bezpečně testovat a léčit případy nákazy.

Experti se obávají, že pokud se v Pacifiku nemoc rozšíří, bude to velký problém pro ostrovní komunity. Lidé na ostrovech totiž žijí v těsně spletitých komunitách, populace má vysokou míru komorbidit a země mají omezenou zdravotnickou infrastrukturu.

vin Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme