Papež Fratišek zahájil čtyřdenní návštěvu Slovenska. Na letišti ho přivítala prezidentka Čaputová

Na Slovensku začala historicky čtvrtá návštěva nejvyššího představitele katolické církve. Po třech cestách Jana Pavla II. teď do země dorazil papež František. V zemi zůstane čtyři dny. S politickými představiteli Slovenska se setká až v pondělí v prezidentském paláci. Ve svém prvním veřejném projevu mluvil o nutnosti pomáhat chudým.

Bratislava (Aktualizováno: 18:29 12. 9. 2021) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Papež František přiletěl do Bratislavy

Papeže na letištní ploše očekávali věřící z Vajnor, bratislavské čtvrti, kde v roce 1993 při první návštěvě Slovenska sloužil Jan Pavel II. svatou mši | Foto: David W Cerny | Zdroj: Reuters

U vchodu do letadla na papeže čekala prezidentka Zuzana Čaputová, která Františka minulý prosinec na Slovensko pozvala. Shromáždění hosté nadšeně volali Viva Papa Francesco. Svatý otec se pozdravil i s biskupy a čestnou stráží. Šlo skutečně o symbolické přivítání. Opravdové oficiality jsou přichystané až na pondělí v prezidentském paláci.

Shromáždění s nadějí očekávalo, jestli František přijde věřícím potřást rukou. Na to ale nakonec nedošlo.

Papeže na letištní ploše očekávali věřící z Vajnor, bratislavské čtvrti, kde v roce 1993 při první návštěvě Slovenska sloužil Jan Pavel II. svatou mši.

Na Svatého otce se také přišla podívat spousta rodičů s dětmi v krásných krojích. Vedle nich se v uvítacím výboru vyskytli lidé, kteří symbolizují hodnoty společné pro prezidentku Čaputovou a papeže Františka, jakými jsou ochrana lidských práv, demokracie nebo soucit s nejslabšími.

Na mši slouženou papežem na Slovensku se dostanou i neočkovaní. V Maďarsku žádná opatření nebudou

Číst článek

Na letišti se objevila například paní Herta Vyšná, která přežila holokaust, lidé, kteří se věnují dětské paliativní péči nebo František Mikloško jako představitel katolického disentu.

V neděli se papež bude věnovat hlavně církevním záležitostem. Na apoštolské nunciatuře bude setkání s Ekumenickou radou církví na Slovensku. Do ní patří 11 nekatolických organizací. Pak se papež soukromě potká se zástupci jezuitů, tedy řádu, ke kterému on sám přísluší.

Politická setkání zde jsou na programu až v pondělí v prezidentském paláci. Tam také se také uskuteční oficiální přivítání. Větší setkání s věřícími budou až od úterý. Registrovalo se na ně v tuto chvíli už přes sto tisíc lidí.

Na východě země má pak naplánováno kromě jiného setkání s mládeží i Romy. Návštěva hlavy katolické církve na Slovensku, první od roku 2003, vyvrcholí ve středu mší v Šaštíně nedaleko hranic s Českem.

Výzva k pomoci chudým

Ve svém prvním veřejném projevu papež František zmínil potřebu pomoci chudým. Varoval také před spokojením se se stávajícími jistotami. Hlava katolické církve rovněž řekla, že po získání svobody po dřívějším pronásledování projevů náboženské svobody existuje pokušení vnitřního otroctví.

„Jen tehdy, když budeme stát na straně nejslabších, zvláště v tomto bolestivém období, se dostaneme z pandemie skutečně všichni,“ řekl papež před představiteli církví a náboženských společností. Zároveň ocenil pohostinnost Slováků.

‚Ať žije papež!‘ František se poprvé od operace objevil na veřejnosti, přednesl pravidelnou modlitbu

Číst článek

Podle papeže Františka po letech pronásledování náboženských svobod v období komunistického režimu nyní církve čelí pokušení stát se otroky, ale už nikoliv nějakého režimu, ale ještě horšího otroctví, a to vnitřního.

„Pomozme si navzájem, abychom nespadli do pasti uspokojení se chlebem a něčím k tomu. Spokojujíc se s chlebem a jistotami, neztratili jsme snad elán v hledání jednoty, která si vyžaduje oběť? Nezajímejme se jen o to, co může být k užitku jen našim jednotlivým komunitám,“ řekl papež, který vyzval lidi, aby se zajímali i o svobodu jiných.

Podle papeže lze v Evropě jen stěží očekávat větší průnik křesťanství, když sama církev není sjednocena. Dodal, že nepřekonatelnou překážkou k tomu nemohou být ani historické důvody.

Podmínky účasti na veřejných akcích

Zájem veřejnosti o účast na veřejných akcích s papežem na Slovensku dosud zaostal za očekáváním. Podmínkou získání vstupenky nejprve bylo plné očkovaní proti nemoci covid-19.

Později pak Konference biskupů Slovenska vyčlenila sektory i pro lidi, kteří budou mít pouze potvrzení o testu na koronavirus nebo o prodělání covidu-19. Místa v těchto sektorech s omezenou kapacitou byla v průběhu několika dnů rezervována.

V Budapešti na zmíněnou mši s papežem za účasti desítek tisíc lidí úřady podle slovenských médií nevyžadovaly u vstupu potvrzení o očkování proti covidu-19 nebo o testu na koronavirus.

Ladislav Novák, pat, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme