Palestinci odebrali vzorky z ostatků Jásira Arafata. Analýza má ukázat, jestli nebyl zavražděn

Hrobka palestinského vůdce Jásira Arafata je opět uzavřená. Palestinci z ní časně ráno za účasti zahraničních expertů odebrali biologické vzorky bývalého prezidenta a znovu ji zakryli. Exhumace má odpovědět na otázku, proč Arafat před osmi lety zemřel a jestli se nestal obětí vraždy.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Arafatova hrobka v Ramalláhu

Arafatova hrobka v Ramalláhu | Foto: Markéta Bartošová

Vzorky z Arafatových ostatků fyzicky odebral palestinský lékař. Byli u toho ale i jeho kolegové z Ruska, Švýcarska a z Francie. Právě ta vede od léta oficiální vyšetřování ve věci možné Arafatovy vraždy.

Vyzvala k tomu vdova Suha Arafatová, která přitom před osmi lety neumožnila pitvu svého manžela.

Přehrát

00:00 / 00:00

O vyšetřování smrti Jásira Arafata mluvil na Radiožurnálu zahraničně-politický komentátor ČRo Milan Slezák

Novým impulsem k pátrání, proč tehdy Arafat náhle onemocněl a pak i zemřel ve francouzské vojenské nemocnici, bylo letošní zjištění švýcarských expertů. Ti našli v oblečení, které měl Arafat před svou smrtí na sobě, vysoké dávky prudce jedovatého polonia.

Jestli je radioaktivní látka také v Arafatových ostatcích, prý ale bude jasné až na jaře.

Palestinci jsou ale už od Arafatova náhlého onemocnění a nečekané smrti přesvědčeni, že se stal obětí vraždy. Za pachatele nejčastěji označují Izrael, jehož představitelé o možné likvidaci palestinského prezidenta několikrát otevřeně mluvili. Teď se ale Izraelci od Arafatovy smrti ostře distancují.

„Jásir Arafat je pro Palestince symbolem boje za Palestinu. V čele boje stál 35 let. A mimo jiné se postaral o to, aby on byl jediným vůdcem, na kterého se upínala pozornost. Z dnešní exhumace byli také vyloučeni novináři s tím, že místo je svaté. V tom se odráží symboličnost významu Jásira Arafata, dokonce i pro dnešní Palestince osm let po jeho smrti,“ říká zahraničně-politický komentátor ČRo Milan Slezák.

Kdyby se prokázalo polonium v těle Arafata a tedy i možnost jeho vraždy, neukázalo by to ještě na vraha. Podle Slezáka je ale třeba si uvědomit, že Rafat byl v posledních měsících svého života de facto izraelským vězněm, pobýval v domácím vězení ve vládním areálu v Ramalláhu.

„Znamená to, že jed, pokud by mu ho někdo podal, by mu musel podat některý z jeho blízkých spolupracovníků, který se dostal do jeho blízkosti. Ačkoliv ho Izraelci svírali v sevření a nedovolili mu z areálu vyjít, zároveň ale žádní Izraelci do areálu nevstupovali,“ uvádí Slezák.

Přehrát

00:00 / 00:00

O možnostech zjišťování polonia v tkáních mluvil na Radiožurnálu Jan John z Fakulty jaderné a fyzikálně inženýrské ČVÚT v Praze

Podle profesora Jana Johna z Fakulty jaderné a fyzikálně inženýrské ČVUT v Praze není ale příliš vysoká pravděpodobnost, že se po osmi letech od úmrtí Jásira Arafata podaří zjistit, jestli je polonium v jeho těle stále přítomné.

„Problém je totiž v tom, že od smrti Arafata uplynulo již osm let a poločas radioaktivního polonia 210, o kterém se uvažuje jako o možném jedu, je pouze přibližně jedna třetina roku. Znamená to, že za rok aktivita polonia poklesne šestkrát. Za osm let aktivita hypoteticky aplikovaného polonia by byla jedna miliontina původně aplikovaného množství. To už se dostáváme na úroveň přirozeně se vyskytujícího polonia,“ vysvětluje John a dodává:

„Jediná šance podle mého názoru je, pokud by se podařilo zjistit, že zbytková aktivita polonia je vyšší než takzvaně podporovaná aktivita, kterou v sobě všichni máme.“

Břetislav Tureček, Pavel Polák, pir Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme