Volby v Pákistánu vyhráli nezávislí kolem vězněného expremiéra Chána, sčítání hlasů trvalo přes 60 hodin
Více než 60 hodin po uzavření volebních místností skončilo v Pákistánu sčítání hlasů po čtvrtečních parlamentních volbách, v nichž podle konečných výsledků zvítězili nezávislí kandidáti sdružení kolem vězněného bývalého premiéra Imrana Chána. Z 264 parlamentních křesel jich získali celkem 101. S odkazem na sdělení volební komise o tom v neděli informovala agentura Reuters.
Pákistánská muslimská liga (PML-N) dalšího expremiéra Naváze Šarífa skončila ve volbách druhá. Se ziskem 75 mandátů se ale stane největší stranou v parlamentu, neboť Chánovi nezávislí kandidovali jako jednotlivci. Šaríf říká, že jeho strana už jedná s dalšími uskupeními o vytvoření koaliční vlády, když sama nezískala jasnou většinu.
Pákistánský soud zrušil obvinění expremiéra Chána z podněcování ke vzpouře, čelí dalším případům
Číst článek
Za vítěze voleb se v pátek po zveřejnění neúplných výsledků označili jak Chán, tak Šaríf. Gauhar Alí Chán, dočasný předseda expremiérova Hnutí za spravedlnost (PTI), které bylo z voleb formálně vyloučeno, pak v sobotu řekl, že se nezávislí kandidáti pokusí vytvořit vládu. Současně na neděli vyzval k pokojným protestům, pokud do noci nebudou zveřejněny konečné výsledky voleb. Přes noc se několik menších protestů objevilo, uvedl Reuters.
Pochybnosti o sčítání
Zdlouhavé sčítání hlasů vyvolalo otazníky nad regulérností voleb. Přechodná pákistánská vláda několikadenní zdržení zdůvodnila pozastavením fungování mobilních sítí, k němuž podle svého sdělení přistoupila proto, aby byla zajištěna bezpečnost hlasování. Obavy z nesrovnalostí provázejících volby vyjádřily mimo jiné Spojené státy, Británie nebo Evropská unie.
Tajemník Chánova Hnutí za spravedlnost v nedělním příspěvku na síti X plánované protesty odvolal, ale vyzval k demonstracím u některých volebních úřadů, kde podle něj panují obavy, že výsledky byly zfalšovány.
Přibližně 93 nezávislých kandidátů, kteří získali mandáty, je spojeno s Chánovou stranou Hnutí za spravedlnost. V lednu úřady zakázaly straně bývalého slavného kriketového hráče používat na volebních lístcích její tradiční volební symbol - kriketovou pálku.
Uchazeči z řad Hnutí za spravedlnost tak kandidovali pod různými symboly jako nezávislí, což podle médií snížilo jejich šance u voličů, z nichž až 40 procent je negramotných. Samotný Imran Chán, jeden z nejpopulárnějších politiků v zemi, byl minulý týden ve třech procesech odsouzen k mnohaletým trestům vězení.