Obnovme vzájemnou důvěru, vzkazuje Pákistán Íránu. Obě země se v týdnu ostřelovaly raketami

Pákistán v pátek vyjádřil ochotu spolupracovat s Íránem ve všech společných otázkách a dal najevo zájem o snížení napětí mezi oběma zeměmi, oznámilo podle agentury Reuters pákistánské ministerstvo zahraničí. Napětí mezi Islámábádem a Teheránem tento týden prudce vzrostlo poté, co obě země vzájemně ostřelovaly svá území raketami a drony, které údajně mířily na základny radikálů v pohraničních regionech.

Islámábád Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Generální tajemník OSN António Guterres tento týden vyzval Teherán a Islámábád k maximální zdrženlivosti

Generální tajemník OSN António Guterres tento týden vyzval Teherán a Islámábád k maximální zdrženlivosti (ilustrační foto) | Foto: Akhtar Soomro | Zdroj: Reuters

Pákistánská televizní stanice Geo s odvoláním na své zdroje uvedla, že se pákistánská vláda rozhodla roztržku s Íránem ukončit a plně obnovit diplomatické vztahy.

Islámábád ve středu odvolal z Teheránu svého velvyslance v reakci na íránské vzdušné údery, při nichž v úterý v pákistánské provincii Balúčistán podle pákistánských zdrojů zahynuly dvě děti. Írán tvrdí, že útočil na základny balúčské militantní skupiny Džajš al-Adl.

Pákistán pak v noci na čtvrtek zaútočil na cíle v íránské příhraniční provincii Sístán a Balúčestán. Při úderech, jejichž cílem byly podle Pákistánu rovněž balúčské povstalecké skupiny v této oblasti, zahynulo nejméně devět lidí včetně čtyř dětí a tří žen.

Agentura Reuters připomněla, že šlo o první letecký útok na íránské území od irácko-íránské války z let 1980 až 1988.

Otázka bezpečnosti

Střety vzbudily obavu z dalšího šíření nestability v regionu, jejímž ohniskem je válka mezi Izraelem a palestinským hnutím Hamás v Pásmu Gazy. Přestože Írán a Pákistán v minulosti provázely komplikované vztahy, obě země již naznačily, že mají zájem o snížení napětí, píše Reuters.

Pákistánské ministerstvo zahraničí oznámilo, že šéf resortu Džalíl Abbás Džilání v pátek hovořil se svým íránským protějškem Hosejnem Amírabdolláhjánem.

„Ministr zahraničí Džilání dal najevo pákistánskou připravenost spolupracovat s Íránem na všech otázkách v duchu vzájemné důvěry a spolupráce,“ uvedlo ministerstvo v prohlášení. „Zdůraznil zejména potřebu užší spolupráce v bezpečnostních otázkách,“ dodává rezort.

Džilání ještě předtím telefonoval s tureckým ministrem zahraničí, jehož ubezpečil, že „Pákistán nemá zájem na eskalaci ani po ní netouží“.

Pákistán zaútočil na cíle v íránské provincii Sístán a Balúčistán. Při úderu zemřelo nejméně devět lidí

Číst článek

Íránský ministr zahraničí v pátek podle íránských státních médií uvedl: „Svrchovanost a územní celistvost Pákistánu jsou pro nás velmi důležité a k neutralizaci a likvidaci teroristických táborů na pákistánském území je nezbytná dvoustranná spolupráce.“

Pákistánský premiér Anvar Hakk Kakar v pátek svolal jednání rady pro národní bezpečnost za účasti šéfů všech vojenských služeb, uvedl Reuters z odvoláním na zdroj z kanceláře premiéra.

Kakar v souvislosti s útoky ve čtvrtek předčasně odcestoval ze Světového ekonomického fóra ve švýcarském Davosu a vrátil se do země.

Generální tajemník OSN António Guterres tento týden vyzval Teherán a Islámábád k maximální zdrženlivosti. Spojené státy rovněž oficiálně vybídly ke zdrženlivosti, prezident Joe Biden nicméně poznamenal, že roztržka mezi oběma zeměmi ukázala, že Írán není v regionu příliš oblíbený.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme