Pákistánská policie zatkla duchovního a tisíc radikálů, demonstrovali kvůli propuštění křesťanky

Pákistánská policie zadržela na 1100 stoupenců vlivného radikálního duchovního Chádima Husajna Rizvího, jehož přívrženci v ulicích velkých měst v poslední době požadovali přísnější uplatňování zákonů o rouhačství proti islámu. Demonstrace radikálů byly reakcí na rozhodnutí nejvyššího soudu, který koncem října osvobodil křesťanku Asiu Bibiovou, původně odsouzenou k trestu smrti za urážku proroka Mohameda. Sám Rizví byl zatčen v pátek.

Islámábád Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vlivný radikální duchovní Chádim Husajn Rizví, vůdce islamistické strany Tehríke Labajk

Vlivný radikální duchovní Chádim Husajn Rizví, vůdce islamistické strany Tehríke Labajk | Foto: Mohsin Raza | Zdroj: Reuters

Policie oznámila, že stoupenci Rizvího a jeho islamistické strany Tehríke Labajk byli zadrženi při raziích po celé zemi, především pak v provincii Paňdžáb. Policisté prý zátahy provedli mimo jiné v domovech stranických vůdců. Další byli odvedeni, když v noci na sobotu demonstrovali proti zatčení Rizvího.

Pákistánskou křesťanku propustili z vězení, řekl její právník. Zůstává ale v ochranné vazbě

Číst článek

Většina zadržených stráví ve věznici měsíc, sdělil policejní důstojník Táhir Mahmúd. Přísnější tresty mohou dostat ti, kteří čelí obvinění z násilností a žhářství.

Úřady podle zpravodajského serveru BBC News uvedly, že zakročily, aby udržely veřejný pořádek. Vůdci strany Tehríke Labajk prý totiž odmítli odvolat protesty plánované na neděli v metropoli Islámábádu.

Policie kvůli chystaným demonstracím rovněž preventivně zřídila bezpečnostní stanoviště na důležité silnici spojující Islámábád s posádkovým městem Rávalpindí.

Bibiová byla před osmi lety odsouzena k trestu smrti za urážku islámského proroka Mohameda. Nejvyšší soud ale 31. října rozhodl o jejím osvobození. Rozhodnutí soudu vyvolalo v Pákistánu demonstrace radikálních muslimů, kteří požadovali, aby žena byla veřejně oběšena.

Kromě popravy Bibiové žádali účastníci protestů i smrt trojice soudců, kteří křesťanku osvobodili. Bibiová se kvůli výhrůžkám smrtí skrývá na neznámém místě.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme