OVĚŘOVNA: Harrisová není Američanka, Trumpa nepostřelili. Dezinformace ovlivňují boj o Bílý dům

V souboji o Bílý dům letos hrají dezinformace větší roli než kdy předtím. O demokratce Kamale Harrisové se lidé mohli mimo jiné dozvědět, že surově zmrzačila dívku a rozvrátila rodinu. Řadu spekulací ale vyvolal také pokus o atentát na republikánského kandidáta Donalda Trumpa. „Dezinformace jsou společností natolik prorostlé, že se už týkají vlastně úplně všeho,“ upozornil amerikanista Jiří Pondělíček pro projekt serveru iROZHLAS.cz Ověřovna!

Ověřovna Praha/Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

profimedia-089147652_241017-212510_kvr.jpg

V souboji o Bílý dům letos hrají dezinformace větší roli než kdy předtím | Zdroj: Profimedia

Množství dezinformací o jednotlivých kandidátech je ale značně disproporční. O Kamale Harrisové jich koluje výrazně více, Donald Trump se oproti tomu v hledáčku dezinformátorů objevuje jen málokdy. 

Kdo by vyhrál americké volby, kdyby se konaly dnes? Podívejte se na aktuální predikce podle průzkumů

Číst článek

Nepoměr v množství dezinformací vysvětlil amerikanista Jiří Pondělíček tím, že republikáni v nich mají delší tradici. „Ne, že by se to v Demokratické straně nedělo, ale nikdy se to u ní nedostalo do mainstreamu, na rozdíl od Republikánské strany,“ vysvětlil Pondělíček.

Nezvykle velkou roli oproti minulým létům v probíhající volební kampani hrají i sociální sítě. „Obě strany se snažily zapojit nejrůznější osobnosti, které jsou spojeny s publikováním informací na sociálních sítích a sledují je miliony Američanů,“ doplnila pro iROZHLAS.cz amerikanistka Kateřina Březinová z Metropolitní univerzity Praha.

„Nebezpečí dezinformací je na sociálních sítích větší než u etablovaných médií, které mají povinnost si ověřovat informace,“ dodala Březinová.

U šíření dezinformací na úrovni jednotlivců je podle Pondělíčka důležitá snaha působit na internetu zajímavě. „Když se jich (dezinformací) pak chopí Donald Trump nebo Elon Musk a začnou je propagovat, dostanou se (jejich původci) do daleko většího povědomí,“ konstatoval amerikanista.

Ověřovna! přináší přehled nejrozšířenějších dezinformací, které o Kamale Harrisové a Donaldu Trumpovi kolují.

Srazit a ujet

Ve videu, které na sociálních sítích koluje od začátku září, vystupuje mladá žena na invalidním vozíku. Tvrdí, že je ochrnutá od roku 2011, kdy ji viceprezidentka Harissová v San Franciscu srazila autem a od nehody ujela. Podle agentury AP video za pár dní získalo několik milionů zhlédnutí.

Rusko používá umělou inteligenci s cílem ovlivnit prezidentské volby, uvádí zpravodajské služby USA

Číst článek

Společnost Microsoft však ve svém výzkumu varovala, že je video falešné. Navíc podle ní za dezinformací stojí propagandistická skupina s názvem Storm-1516, která je napojena na Kreml.

K natočení falešného videa najala trollí farma herečku a následně ho šířila prostřednictvím falešné webové stránky smyšleného zpravodajství KBSF-TV, stojí ve zprávě společnosti Microsoft.

„Státní aktéři, jako je Rusko či Írán, mají ve volbách jasný účel, a to zasít nedůvěru a vyvolat chaos,“ popsal Pondělíček a dodal, že vystopovat původ dezinformací je velice obtížné. Často vznikají přímo ve Spojených státech, většinou ale v zahraničí. „Moskva má zároveň větší zájem na zhoršení obrazu Kamaly Harrisové,“ podotknul.

‚Harrisová není Američanka‘

„Kamala Harrisová není způsobilá kandidovat na prezidentku, není Američanka. Ani jeden z jejích rodičů nebyl v době jejího narození rodilým americkým občanem,“ píše se v dalším z dezinformačních příspěvků.

Harrisová i Trump se snaží získat podporu Afroameričanů. Jejich hlasy by mohly být klíčové

Číst článek

„Každý, kdo se narodil na území Spojených států a podléhá jejich jurisdikci, je rodilým občanem bez ohledu na občanství rodičů,“ upřesnila ale například agentura Reuters s odvoláním na příslušnou legislativu.

Kamala Harrisová se narodila 20. října 1964 v kalifornském Oaklandu, což dokazuje i její rodný list. Spadá tak pod pojem „rodilý občan“ a může zastávat funkci viceprezidentky i prezidentky Spojených států, přestože jsou jejími rodiči imigranti z Jamajky a Indie.

Dezinformace ohledně občanství se objevovaly už během kandidatury prvního amerického afroamerického prezidenta Baracka Obamy. „Politika rasy a původu je pevně propojena se smýšlením konzervativnější strany americké veřejnosti, která se cítí být ohrožena demografickou změnou, kterou Spojené státy procházejí,“ vysvětlila Březinová

„Raší nové varianty velké a zažité dezinformační kampaně, která je namířena proti migraci,“ uvedla dále Březinová a dodala, že se tyto dezinformace snaží diskvalifikovat kandidáty, kteří nevypadají jako „správní bílí Američané“.

Pomoc přistěhovalcům místo obětí hurikánu

Následkem nedávných hurikánů na Floridě je i značné množství konspiračních teorií a dezinformací. Jedna z nich se týká financí určených na pomoc po katastrofě Federální agentury pro krizové řízení (FEMA). Podle rozšířené lži tyto prostředky přesměrovala prezidentská kancelář, pod kterou viceprezidentka Harrisová spadá, na financování ubytování nelegálních přistěhovalců.

9:10

Dezinformace o hurikánu Milton šíří i Trump. Floriďané ale vědí, co dělat, popisuje Ciglerová

Číst článek

Nepodložený výrok následně začal šířit třeba i republikánský kongresman Jim Jordan, ke kterému se přidal i Donald Trump. Agentura FEMA však teorii obratem popřela. „Žádné peníze se z fondů na pomoc při katastrofách nepřesunuly,“ odmítla FEMA na svých webových stránkách.

„Republikáni se snaží z demokratů udělat diletanty, kteří nepomáhají Američanům, zejména těm republikánsky orientovaným,“ řekla Březinová. Federální agentura FEMA z tohoto důvodu vytvořila na svých webových stránkách sekci, která vyvrací dezinformace v několika světových jazycích, dodala amerikanistka.

„Dezinformace jsou společností natolik prorostlé, že se už týkají vlastně úplně všeho. I věcí, kterých se dříve netýkaly. Mohli jsme to vidět i u nás během povodní,“ upozornil Pondělíček.

Fond FEMA pro pomoc při katastrofách letos od amerického Kongresu obdržel více než 20 miliard dolarů (přibližně 464 miliard korun).

Dotační program ubytování a služeb je podle agentury Reuters samostatný projekt, který agentura FEMA spravuje, a je určený na poskytování přístřeší migrantům bez státní příslušnosti.

‚Rozvracečka rodiny‘

Terčem dezinformací se staly i milostné vztahy Harrisové, která v 90. letech tvořila pár s vlivným kalifornským demokratem Willie Brownem. Podle tvrzení na sociálních sítích měla viceprezidentka s Brownem aféru, rozbila mu manželství a využila ho k vybudování své kariéry.

Republikáni vyčítali Harrisové, že nemá biologické děti. ‚Nejsme v padesátých letech,‘ reagovala

Číst článek

Těmto příspěvkům však chybí důležitý kontext. Podle agentury Reuters z dostupných informací vyplývá, že bývalý starosta San Francisca Brown se od své manželky odloučil několik let před samotným začátkem vztahu s Harrisovou.

„Ano, chodili jsme spolu. Bylo to před více než 20 lety,“ napsal Brown v roce 2020 pro list San Francisco Chronicle.

Není jasné, kdy se Brown se svou manželkou rozvedl, nebo zda se tak vůbec stalo. Server Los Angeles Times však už v roce 2001 informoval, že Brown a jeho manželka žijí odděleně téměř 20 let.

Trumpa nepostřelili

Jak už zaznělo, o Donaldu Trumpovi koluje o poznání méně dezinformací, masověji se pak šířila hlavně jedna, která navazovala na první pokus o atentát na něj z července tohoto roku. Republikánský kandidát z útoku střelce vyvázl se zraněním na uchu.

Kdo je republikánský kandidát na viceprezidenta? Vyhraněný konzervativec z nerozhodnutého státu

Číst článek

Někteřé příspěvky na sociálních sítích však prohlašovaly, že střelec bývalého prezidenta vůbec nezasáhnul. Doprovázela je fotografie, která měla být pořízena pouze tři dny po útoku a na které je jeho ucho bez zranění.

Podle serveru DW se jedná o oříznutou fotografii Donalda Trumpa původně s J. D. Vancem ze září 2022. Dva roky starou fotografii začala média znovu šířit poté, co se J. D. Vance stal republikánským kandidátem na viceprezidenta. Mnohé to tak vedlo k domněnce, že jde o aktuální snímek.

Tuto dezinformaci na síti X šířil mimochodem i fotograf exprezidenta Baracka Obamy Pete Souza. Jeho příspěvek spekulující o Trumpově zranění se setkal s vlnou kritiky, načež svůj účet deaktivoval.

To, že Trumpa na mítinku s voliči v Pensylvánii do ucha zasáhla kulka, potvrdil americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI).

Kateřina Vrbatová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme