Ouattara nemůže Gbagbovi zaručit nezaujatý soud, tvrdí afrikanista

Francouzské jednotky objevily v největším městě Pobřeží slonoviny Abidžanu skrýše s obrovským množstvím zbraní. Minomety, děla a rakety, které patřily armádě samozvaného prezidenta Laurenta Gbagba, by podle reportéra BBC stačily na další a dlouhou válku, která by zemi zcela rozvrátila.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident Pobřeží Slonoviny Alassane Ouattara oznamuje zatčení bývalého vůdce Laurena Gbagba

Prezident Pobřeží Slonoviny Alassane Ouattara oznamuje zatčení bývalého vůdce Laurena Gbagba | Zdroj: ČTK

Laurent Gbagbo je už druhý den v rukou stoupenců mezinárodně uznávaného prezidenta Alassana Ouattary, kteří ho drží v domácím vězení v Abidžanu. Prezident Ouattara slibuje důstojné zacházení s Gbagbem i jeho stoupenci a spravedlivý soud pro všechny.

Zároveň oznámil záměr zřídit komisi, která zdokumentuje všechny zločiny, masakry a další porušování lidských práv. Gbagbo bude podle Ouattary souzený v zemi.

Přehrát

00:00 / 00:00

Afrikanista Vladimír Klíma rozebírá ve Světě o jedné možný vývoj v Pobřeží slonoviny

Afrikanista Vladimír Klíma se obává, že Gbagbo se spravedlivého soudu nedočká. „Gbagbo promeškal šanci jednat s prezidenty afrických zemí. Když už se dostal do rukou Ouattarových lidí, dostane se před tribunál, který bude poněkud zaujatý,“ domnívá se.

Zároveň je málo pravděpodobné, že před soudem stanou také stoupenci Ouattary, kteří čelí podezření z masakru několika stovek civilistů u města Duékoué. Klíma tvrdí, že jako vítězové žádný soud nedopustí a při vyšetřování budou trvat na své nevině.

Gbagbovi exponenti budou podle Klímy pravděpodobně hledat únik do zahraničí, nejspíše do nějaké blízké země, protože jim v Pobřeží slonoviny hrozí útoky.

„Ti kteří budou chtít zůstat v zemi, budou muset projít očistným řízením, kdy si budou muset sypat popel na hlavu a vyjadřovat loajalitu novému vedení. Bude velmi těžké změnit situaci, která byla řešena mocensky,“ upozorňuje Klíma.

Klíma: Francouzi měli nechat konflikt Afričanům

Zároveň považuje z pohledu Afričanů za velmi nešťastné, že do konfliktu vstoupili Francouzi. „Jakákoli účast bílých na takovýchto bojových akcích se vnímá jako čirý neokolonialismus a připomínka minulosti s otrokáři a násilníky. Bylo by daleko lepší vyřešit krizi v Pobřeží Slonoviny vlastními silami,“ domnívá se.

Konflikt podle něho není uzavřený, určitě čekají zemi dozvuky. Je ale důležité, že Gbagbova strana není vyzbrojena a zmůže se maximálně na nějaké drobné akce. „Očekával bych nanejvýš drobné šarvátky nebo incidenty na venkově, spíše ze vzniklé krize, nedostatku potravin a podobně,“ dodává.

Dana Votýpková, Lucie Maňourová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme