Oslavy příchodu jara si v Rusku užívají hlavně milovníci palačinek
V Rusku právě vrcholí oslavy příchodu jara, takzvaná Maslenica. Přestože teploty se pohybují pod bodem mrazu a závěje stále ještě nejsou na ústupu, místní si atmosféru předveliknočního svátku náležitě užívají.
„Vyprovázíme zimu a vítáme jaro, Maslenica je rodinný svátek,“shrnuje v kostce ruský masopust jedna z návštěvnic tradičních moskevských oslav.
Nesmí při nich chybět nejen hudba, zpěv, písně, tance a nejrůznější hry, ale hlavně tradiční bliny – klasický ruský pokrm na způsob českých palačinek.
„S masem, tvarohem, medem, smetanou, džemem, ale třeba i kaviárem," vyjmenovává čtyřiadvacetiletý Alexandr bohatou nabídku. Bliny se v Rusku pojídají po celých sedm dnů Maslenice, a je z čeho vybírat.
„Výborné blinčiky, zkusily jsme je se sýrem, masem i na sladko. Jako správné hospodyňky si ale myslíme, že bychom si také ostudu neutrhly," říká moskvanka Věra Ivanovová.
Nejdřív hody, potom půst
Hříšníci, kteří si dopřávají palačinky každý den masopustu, přitom nemusejí mít až tak černé svědomí. Sedmidenní hody totiž končí nedělí a následuje sedmitýdenní půst před Velikonocemi. Během něj je obžerství konec - maso, mléčné výrobky, vejce i ryby by měly zmizet ze stolu.
„Blin symbolizuje slunce, je žlutý, jasný a teplý," vysvětluje Alexandr, proč je právě toto jídlo je tak oblíbené.
Připomíná také, že sedmidenní maslenice, která vrcholí pálením slaměné figuríny Zimy, není jen záležitostí jídla. Poslední den masopustu je zasvěcený odpuštění a přípravě na předvelikonoční dobu.
Jak ale podotýká hudebník Andrej Zvonar, v soudobém městském pojetí znamená maslenica především radost a zábavu. A ta se u každého projevuje jinak.
Maslenica se těší stále větší popularitě i za hranicemi Ruska. Například letos se slavila celý týden i v Londýně.
Podle znalců si masopustní zábava získává své fanoušky i proto, že lidem připomíná, jak bohatou lidovou kulturu a kolik zajímavých svátků, zvyků a obyčejů Rusko vlastně má.