Matovič slaví, koalice sčítá ztráty. ‚Na Slovensku skončila vláda zla,‘ prohlásil Kiska
Slovensko má za sebou dlouhou volební noc, která kompletně překreslila tamní politickou mapu. V parlamentních volbách totiž suverénně zvítězilo opoziční hnutí OĽaNO Igora Matoviče. Až za ním skončil skončil Smer, který utržil první porážku od roku 2006 a zamíří zřejmě do opozice. „Na Slovensku skončila vláda zla,“ komentoval výsledek exprezident Andrej Kiska, který může slavit se svojí stranou Za ľudí.
„Chtěli jsme oslovit dva miliony lidí, kteří ztratili víru v politiku. Jsem rád, že se Slovensko probudilo,“ prohlásil lídr hnutí Obyčejní lidé a Nezávislé osobnosti (OĽaNO) Igor Matovič po oznámení prvních odhadů výsledků, které mu přiřkly jednoznačné vítězství.
O necelých šest hodin později - už coby jistý vítěz parlamentních voleb - prohlásil, že chce oslovit všechny Slováky bez výjimky. „Chceme řešit i problémy lidí, kteří volí Mariana Kotlebu,“ slíbil.
Průběžné výsledky sčítání sledujte na hlavní stránce iROZHLAS.cz.
Pokud jde o povolební spolupráci, chce oslovit Borise Kollára (Sme rodina), Richarda Sulíke (Sloboda a Solidarita) i Andreje Kisku (Za ľudí). Jednoznačně naopak vyloučil jakoukoliv potenciální spolupráci se Smerem. „S mafií se nevyjednává,“ reagoval na dotaz.
‚Historická zátěž‘
Lídr Smeru a současný premiér Peter Pellegrini pogratuloval Matovičovi kolem třetí hodiny ranní. „Neseme historickou zátěž. Byli jsme (v kampani) pod obrovským tlakem. A dostali jsme účet za některé věci,“ připustil.
Kiska: Smer nebude jako první sestavovat vládu. Složit ji bude moci demokratická opozice
Číst článek
Naznačil zároveň, že Smer zamíří do opozice a on sám na nejbližším sněmu dá k dispozici svou funkci místopředsedy. Stanovisko předsedy strany Roberta Fica není známo, jelikož před novináře nepřišel.
Důvod k radosti nemá ani maďarská menšina. Partaje, které ji reprezentují, totiž ve volbách poprvé od pádu komunismu v roce 1989 propadly.
Celkem se do parlamentu probojovalo šest uskupení. Těsně před branami nakonec zřejmě zůstane koalice PS a SPOLU, která se po sečtení 95 % hlasů pohybuje těsně pod potřebnou hranicí 7 % hlasů.
Mimo hru skončili i křesťanští demokraté či dosavadní vládní partneři Smeru - Slovenská národní strana a Most-Híd. Předseda SNS Andrej Danko byl navíc také šéfem parlamentu. Předseda parlamentu naposledy ve volbách do Národní rady neuspěl v roce 2002.
Vysoká účast
O samotné hlasování byl enormní zájem. Během dne se mnohde před volebními místnostmi tvořily fronty. Do jedné takové si stoupla i prezidentka Zuzana Čaputová, která tak notně překvapila svou ochranku.
Domněnky volebních komisí se potvrdily - účast se během sčítání vyšplhala až nad 65 %. Korespondenčně svůj hlas odevzdalo i přes 40 000 Slováků, kteří žijí v zahraničí. Proti těm v kampani vystupoval Pellegrini, který vyzýval voliče na Slovensku, aby šli k volbám a nenechali hlasování rozhodnout krajany v zahraničí.
„Mnozí se už na Slovensko neplánují vrátit. A jezdí sem jen, když si potřebují nechat opravit zuby nebo jít na vyšetření,“ nechal se slyšet.
Pokud se potvrdí volební účast 65 %, půjde o nejvyšší od roku 2002, kdy se účast vyšplhala na 70,1 procenta.
Online reportáž
Slováci rozhodují o složení Národní rady. Dění během volební soboty i sčítání hlasů sledujeme v online reportáži.
SMER ODCHÁZÍ DO OPOZICE. Podle dosavadního premiéra Petra Pellegriniho odchází strana Smer, která byla u moci 14 let, do opozice. „Dalo se předpokládat, že i kdybychom byli vítězi voleb, nebylo by možné sestavit koalici. Dělal jsem, co jsem mohl, ale ta kára, kterou jsem před sebou tlačil, měla stále víc a víc kil,“ řekl v TV Joj. Zmínil také, že ve straně bude muset dojít ke změnám, stále ale podle něj má své místo.
GRATULACE Z ČESKA. Na twitteru už poblahopřál vítězům i český ministr vnitra a předseda ČSSD Jan Hamáček.
KONEČNÉ VÝSLEDKY. Na Slovensku je sečteno 100 procent hlasů. Zvítězilo hnutí OĽaNO, do parlamentu se dostaly i Smer-SD, Sme Rodina, ĽSNS, SaS a Za ľudí.
Foto: iROZHLAS.czKDO VYHRÁL V JEDNOTLIVÝCH SLOVENSKÝCH OKRESECH?
Foto: iROZHLAS.czMATOVIČ BEZ OCHRANKY? Pokud by se šéf OĽaNO Igor Matovič stal premiérem, chtěl by zůstat bez ochranky. „Chtěl bych si to zařídit,“ řekl a přiznal, že neví, jestli je to možné. „Jde mi o ten pocit,“ vysvětlil. Z Trnavy se odstěhovat nechystá.
KDO SE DOSTAL DO PARLAMENTU? Slovenský server Denník N uveřejnil seznam 150 lidí, kteří se i díky preferenčním hlasům dostali do parlamentu.
GRATULACE Z ČESKA. Vítězům slovenských voleb poblahopřál i český ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD).
JAK ČEŠTÍ POLITICI KOMENTUJÍ VÝSLEDEK SLOVENSKÝCH VOLEB? Představitelé českých opozičních stran mluví v souvislosti s výsledky sobotních slovenských parlamentních voleb o změně. Předseda ODS Petr Fiala, který na nedávném kongresu občanských demokratů vyhlásil plán vystřídat po příštích volbách ve funkci premiéra Andreje Babiše, uvedl, že Matovičovi gratuluje. „Úspěch opozičních sil na Slovensku ukazuje, že změna je možná. Věřím, že nová vláda povede Slovensko správným směrem,“ uvedl na twitteru. Další reakce si můžete přečíst v článku.
KOMENTÁŘ KE SLOVENSKÝM VOLBÁM. „Jednoho vítězství už Igor Matovič dosáhl. Teď bude usilovat o další, když bude muset sestavit příští vládu. Pro něj osobně to bude znamenat, že musí přejít na pomyslnou druhou stranu barikády – od líbivého aktivismu v ulicích a před vilami papalášů k věcné a namáhavé politické práci ve vládě,“ píše v článku komentátorka Českého rozhlasu Kamila Pešeková.
CELOSTÁTNÍ REFERENDA. Igor Matovič během debaty na televizi Markíza řekl, že se mu líbí, že maďarský premiér Viktor Orbán svolává celonárodní referenda. Je to podle něj dobrá tradice. „Když vidím, jak Orbán vládne, mám husí kůži,“ odvětil bývalý prezident Andrej Kiska (Za ľudí).
DALŠÍ KROKY PS/SPOLU. O dalším působení koalice, která se těsně nedostala do parlamentu, se rozhodne zítra. Předsednictva obou stran chtějí jednat v neděli.
„Budeme intenzivně přemýšlet, co dál. V pondělí oznámíme naše další kroky. Zamyslíme se, opravíme věci a budeme i nadále bojovat za takové Slovensko, které si představujeme,“ napsali v prohlášení.
MATOVIČ V ČESKU? Pokud by se Igor Matovič stal premiérem, svou první zahraniční cestu by jako předchůdci vedl do Česku. „Dobré tradice se mají dodržovat,“ řekl šéf hnutí OĽaNO na ČT 24.
ČTYŘKOALICE A ÚSTAVNÍ VĚTŠINA. Předseda hnutí OĽaNO a vítěz slovenských voleb Igor Matovič zopakoval, že by chtěl vytvořit čtyřkoalici se stranami SME Rodina, SaS a ZA ĽUDÍ. Získal by tak ústavní většinu, která by vládě umožnila měnit ústavu. „Bylo by to lepší, i když komplikovanější,“ řekl Matovič.
PRVNÍ JEDNÁNÍ. Igor Matovič ze strany OĽaNO má v plánu se ještě v neděli odpoledne sejít s potenciálními koaličními partnery. Dvě jednání stihne ještě v den vyhlášení výsledků slovenských voleb a třetí v pondělí.
FICO NEODSTOUPÍ. Bývalý slovenský premiér Robert Fico neplánuje odstoupit z čela dosud nejsilnější vládní strany Směr-sociální demokracie (Smer-SD) „Rozhodneme se, co uděláme, je to otázka času... Chci vést levicovou stranu,“ řekl Fico, podle něhož Smer má takovou stranou zůstat. Vyloučil, že by uvažoval o přenechání funkce předsedy strany dosluhujícímu premiérovi Peteru Pellegrinimu.
VEDENÍ SNS ODSTUPUJE. Celé vedění SNS dá na nejbližším sněmu svoje funkce k dispozici. Předseda Slovenské národní rady Andrej Danko ale neřekl, jestli poté, co odejde z parlamentu, zůstane v politice.
KOMENTÁŘ ČAPUTOVÉ. „Děkuji všem občanům, kteří se zúčastnili voleb. Svými hlasy potvrdili touhu po změně,“ napsala Čaputová na sociální síti. Dodala, že je připravena na zahájení politických jednání o vytvoření nové vlády a že další svůj postup v této záležitosti oznámí v pondělí.
MATOVIČ PRO ČESKÝ ROZHLAS. Šéf vítězního hnutí Igor Matovič v rozhovoru pro Český rozhlas řekl, že pokud by složil ústavní většinu prosadil by prověrky soudců. „Po vraždě Jána Kuciaka jsme se z mobilu Mariána Kočnera dozvěděli, že si bez problémů dojednával rozsudky. Měl svoje soudce, přes které zařizoval rozsudky na požádání, a záleželo jen na velikosti obálky, jakou poskytl. A nadále mají lidé žít v pocitu, kdo ví, jestli není jeho soudce zaplacen. Ti lidé poté logicky nevěří ve spravedlnost,“ vysvětlil.
SHRNUTÍ:
- Slovenské parlamentní volby vyhrálo hnutí OĽaNO v čele s Igorem Matovičem. Po čtrnácti letech tak skončila u moci strana Smer-SD.
- Do Národní rady se dostalo celkem šest stran. OĽaN získala 25,02 %, Smer-SD 18,29 %, Sme Rodina 8,24 %, Kotleba ĽSNS 7,97 %, SaS 6,22 % a Za ľudí 5,77 %.
- Překvapením voleb bylo, že se do rady nakonec neprobojovalo hnutí PS/Spolu. Pro dvojkoalice je kvórum do Národní rady 7 %, strany Michala Trubara a Martina Beblavého ale dosáhly společně jen 6,96 %. Křesla tak podle Denníku N nedostaly s vůbec nejtěsnějším výsledkem v historii Slovenska.
- Poprvé od roku 1989 nebudou v parlamentu zastoupené strany reprezentující maďarskou menšinu na Slovensku. Za tvrdou porážku lze označit zejména výsledek strany Most-Híd, které se zřejmě stala osudnou dosavadní vládní spolupráce se Smerem a Slovenskou národní stranou.
- Matovič chce nyní jednat se třemi stranami o možné koalici. Pokud by se dohodl s Sme Rodina, SaS i Za ľudí získal by ústavní většinu. Více o jeho povolebních plánech řekl v rozhovoru pro Český rozhlas.
- Strana končícího slovenského premiéra Petra Pellegriniho Smer-SD oznámila, že odchází do opozice. „Dalo se předpokládat, že i kdybychom byli vítězi voleb, nebylo by možné sestavit koalici. Dělal jsem, co jsem mohl, ale ta kára, kterou jsem před sebou tlačil, měla stále víc a víc kil,“ řekl Pellegrini v TV Joj.
Vážené čtenářky, vážení čtenáři, ukončujeme online reportáž k parlamentním volbám na Slovensku. Tématu se budeme dále věnovat v běžném zpravodajství.