Matovič slaví, koalice sčítá ztráty. ‚Na Slovensku skončila vláda zla,‘ prohlásil Kiska

Slovensko má za sebou dlouhou volební noc, která kompletně překreslila tamní politickou mapu. V parlamentních volbách totiž suverénně zvítězilo opoziční hnutí OĽaNO Igora Matoviče. Až za ním skončil skončil Smer, který utržil první porážku od roku 2006 a zamíří zřejmě do opozice. „Na Slovensku skončila vláda zla,“ komentoval výsledek exprezident Andrej Kiska, který může slavit se svojí stranou Za ľudí.

Sledujeme online Praha/Bratislava (Aktualizováno: 5:06 1. 3. 2020) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Chtěli jsme oslovit dva miliony lidí, kteří ztratili víru v politiku. Jsem rád, že se Slovensko probudilo,“ prohlásil lídr hnutí Obyčejní lidé a Nezávislé osobnosti (OĽaNO) Igor Matovič po oznámení prvních odhadů výsledků, které mu přiřkly jednoznačné vítězství.

O necelých šest hodin později - už coby jistý vítěz parlamentních voleb - prohlásil, že chce oslovit všechny Slováky bez výjimky. „Chceme řešit i problémy lidí, kteří volí Mariana Kotlebu,“ slíbil.

Průběžné výsledky sčítání sledujte na hlavní stránce iROZHLAS.cz

Pokud jde o povolební spolupráci, chce oslovit Borise Kollára (Sme rodina), Richarda Sulíke (Sloboda a Solidarita) i Andreje Kisku (Za ľudí). Jednoznačně naopak vyloučil jakoukoliv potenciální spolupráci se Smerem. „S mafií se nevyjednává,“ reagoval na dotaz.

‚Historická zátěž‘

Lídr Smeru a současný premiér Peter Pellegrini pogratuloval Matovičovi kolem třetí hodiny ranní. „Neseme historickou zátěž. Byli jsme (v kampani) pod obrovským tlakem. A dostali jsme účet za některé věci,“ připustil.

Kiska: Smer nebude jako první sestavovat vládu. Složit ji bude moci demokratická opozice

Číst článek

Naznačil zároveň, že Smer zamíří do opozice a on sám na nejbližším sněmu dá k dispozici svou funkci místopředsedy. Stanovisko předsedy strany Roberta Fica není známo, jelikož před novináře nepřišel.

Důvod k radosti nemá ani maďarská menšina. Partaje, které ji reprezentují, totiž ve volbách poprvé od pádu komunismu v roce 1989 propadly.

Celkem se do parlamentu probojovalo šest uskupení. Těsně před branami nakonec zřejmě zůstane koalice PS a SPOLU, která se po sečtení 95 % hlasů pohybuje těsně pod potřebnou hranicí 7 % hlasů.

Mimo hru skončili i křesťanští demokraté či dosavadní vládní partneři Smeru - Slovenská národní strana a Most-Híd. Předseda SNS Andrej Danko byl navíc také šéfem parlamentu. Předseda parlamentu naposledy ve volbách do Národní rady neuspěl v roce 2002.

Vysoká účast

O samotné hlasování byl enormní zájem. Během dne se mnohde před volebními místnostmi tvořily fronty. Do jedné takové si stoupla i prezidentka Zuzana Čaputová, která tak notně překvapila svou ochranku.

Domněnky volebních komisí se potvrdily - účast se během sčítání vyšplhala až nad 65 %. Korespondenčně svůj hlas odevzdalo i přes 40 000 Slováků, kteří žijí v zahraničí. Proti těm v kampani vystupoval Pellegrini, který vyzýval voliče na Slovensku, aby šli k volbám a nenechali hlasování rozhodnout krajany v zahraničí.

„Mnozí se už na Slovensko neplánují vrátit. A jezdí sem jen, když si potřebují nechat opravit zuby nebo jít na vyšetření,“ nechal se slyšet.

Pokud se potvrdí volební účast 65 %, půjde o nejvyšší od roku 2002, kdy se účast vyšplhala na 70,1 procenta.

ako, miz, pan, tkr, bal, dok, eku Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme