Ruské síly už obsadily území velké jako Praha. Podle analytiků Ukrajině chybí materiály
Ruské invazní síly od začátku svých ofenzivních operací loni v říjnu obsadily odhadem 505 kilometrů čtverečních ukrajinského území, napsal ve své analýze bojů americký Institut pro studium války. To je přibližně jako rozloha Prahy, která se rozkládá na zhruba 496 kilometrech čtverečních.
Analytici institutu v analýze zároveň upozorňují, že ukrajinské armádě se teď sice daří bránit Rusům v dosažení významných taktických úspěchů podél frontové linie, ale pokračující zpoždění v americké vojenské pomoci pravděpodobně zvýší hrozbu ruského operačního úspěchu v budoucnu.
Princ temnoty, Putinův muž pro Ukrajinu. Kdo je politik a oligarcha, na kterého Česko uvalilo sankce?
Číst článek
Ukrajinské ozbrojené síly podle institutu zpomalily tempo ruského postupu západně od východoukrajinského města Avdijivka poté, co ho Rusové v polovině února dobyli, a invazní armáda dosáhla pouze okrajových taktických zisků v jiných částech Ukrajiny.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v nedávném rozhovoru na stanici CBS News hovořil o nedostatku munice a uvedl, že ukrajinská armáda sice stabilizovala situaci, ale není připravena bránit se další velké ruské ofenzivě, která se podle něj očekává v květnu nebo červnu.
Ruské síly budou pravděpodobně pokračovat v udržování tempa ofenzivních operací bez ohledu na obtížnější terénní podmínky, aby využily nedostatku materiálu u Ukrajinců před příchodem očekávané omezené západní pomoci, píše Institut pro studium války.
Pravdou proti dezinformacím
Číst článek
Zřejmě naráží na jev známý jako „rasputice“, kdy se půda v ukrajinských a ruských rovinách na jaře a na podzim mění v blátivý a bažinatý terén, což omezuje pohyb techniky.
Institut rovněž odhaduje, že Rusové od začátku své ofenzivy v říjnu loňského roku obsadili 505 kilometrů čtverečních ukrajinského území. „Od 1. ledna do 28. března 2024 získaly ruské síly téměř o 100 kilometrů čtverečních území více než v posledních třech měsících roku 2023,“ uvádí institut, podle něhož jde o nepatrné zvýšení tempa postupu ruských sil.
„Příležitosti k využití slabých míst Ukrajiny se budou rozšiřovat s tím, jak bude přetrvávat nedostatek materiálu, a jak se bude Ukrajina dál potýkat s tím, jak řešit problémy s lidskými zdroji,“ upozorňuje institut.
Kvůli ruským raketám startovaly v Polsku stíhačky. Dvě prolétly i nad Moldavskem
Číst článek
Dostatečná a pravidelná západní bezpečnostní pomoc a vyřešení obtíží Ukrajiny s lidskými zdroji by Kyjevu poskytly možnost zabránit invazní armádě v dosažení byť jen okrajových zisků a šanci připravit se na vlastní protiofenzivu. Ukrajina v současné době řeší, jak mobilizovat více vojáků.
Další důležitou vojenskou pomoc od Spojených států Ukrajině blokuje republikánské vedení Sněmovny reprezentantů. Evropská unie loni přislíbila, že Ukrajině do března dodá milion kusů dělostřelecké munice, nicméně šéf unijní diplomacie Josep Borrell nedávno uvedl, že podle jeho očekávání se do března unie dostane přibližně na 52 procent svého cíle.
Asi 20 zemí se mezitím zapojilo do takzvané české iniciativy, jejímž cílem je dodat Ukrajině statisíce kusů dělostřelecké munice zakoupené v zemích mimo EU. Podle zdrojů italského deníku Corriere della Sera by se první dodávky měly uskutečnit v dubnu.