Munice, protivzdušná obrana i výcvik vojáků. EU podepsala bezpečnostní dohodu s Ukrajinou

Evropská unie a Ukrajina ve čtvrtek v Bruselu podepsaly bezpečnostní dohodu, jež slibuje pokračování vojenské i další pomoci Kyjevu. Dohodu podepsali ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, předseda Evropské rady Charles Michel a šéfka Evropské komise (EK) Ursula von der Leyenová. Podobné bilaterální dohody zatím Ukrajina uzavřela s několika západními spojenci. Ve čtvrtek k nim přibyly ještě Litva a Estonsko.

Sledovali jsme online Brusel Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předseda Evropské rady Charles Michel, ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj a předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová podepsali bezpečnostní dohodu mezi EU a Ukrajinou

Předseda Evropské rady Charles Michel, ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj a předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová podepsali bezpečnostní dohodu mezi EU a Ukrajinou | Foto: Olivier Hoslet | Zdroj: Reuters

Bezpečnostní dohoda mezi EU a Ukrajinou podle diplomatů shrnuje dosavadní rozsah závazků Evropské unie směrem k podpoře Kyjeva. Dokument neuvádí finanční hodnotu ani množství budoucí vojenské pomoci EU, odkazuje ale například na nedávné rozhodnutí EU vložit letos pět miliard eur (124,5 miliardy Kč) do speciálního fondu na vojenskou pomoc Ukrajině. „Další srovnatelné roční zvýšení lze očekávat do roku 2027,“ uvádí podle serveru Euractiv dokument.

Ukrajina dostala v první společné dodávce 50 000 kusů munice. Česko na ni dá 865 milionů

Číst článek

Podle diplomatických zdrojů přichází podpis dohody v klíčový okamžik po volbách do Evropského parlamentu a před začátkem nového funkčního období EK. Jde o příležitost Ukrajincům vzkázat, že se unijní politika nezmění, aby neměli strach, že je unie nebude dál podporovat, uvedl tento zdroj. Dodal, že jde také o důležitý symbol.

Bezpečnostní záruky se mají týkat několika oblastí, včetně poskytování další vojenské pomoci, zejména munice a protivzdušné obrany. Dohoda ale řeší například i výcvik ukrajinských vojáků či spolupráci v obranném průmyslu.

Kyjev podle ukrajinské prezidentské kanceláře zatím uzavřel sedmnáct takových dohod, několik dalších plánuje podepsat v následujících měsících. Naposledy to byly dohody se Spojenými státy, Japonskem, ale také s Británií, Německem, Francií, Dánskem, Kanadou, Itálií, Nizozemskem, Finskem, Lotyšskem, Španělskem, Belgií, Portugalskem, Švédskem, Islandem a Norskem.

Dohodu s USA podepsal Zelenskyj 13. června s americkým prezidentem Joem Bidenem. Objevily se ale už spekulace, že by tato dohoda mohla být zrušena, pokud by v Bílém domě Bidena po letošních volbách vystřídal Donald Trump.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme