Německo začalo diskutovat o vypsání předčasných voleb
Předčasné volby nabízí Němcům kancléř Gerhard Schröder. Jeho sociální demokraté utrpěli o víkendu další v řadě regionálních porážek: prohráli s křesťanskými demokraty volby v nejlidnatější německé spolkové zemi, Severním Porýní-Vestfálsku. Koalice SPD a Zelených zůstala nyní osamocena jen na federální úrovni, zatímco zemské vlády tvoří většinou pravice. Ta má také absolutní blokační většinu ve druhé komoře, Spolkové radě.
Předseda Bundestagu Wolfgang Thierse soudí, že při dostatečné politické vůli je možné rozpustit Spolkový sněm v dohledné době. Předčasné volby jsou podle něho odvážným krokem kancléře Gerharda Schrödera.
Schröder musí nechat hlasovat o své důvěře, nebo naopak poslanci musí rozhodnout o nedůvěře, aby předčasné volby mohly být vypsány. Volebními lídry budou opět kancléř Schröder a proti němu zřejmě poprvé v historii stane žena, předsedkyně CDU Angela Merkelová.
V nedělních volbách ztratila SPD devětatřicetiletý vládní monopol, když se propadla téměř o šest procent. Mandát naopak nově získala CDU, která si spolu s liberály zajistila pohodlnou většinu v Zemském sněmu. Nová levicová strana, Volební alternativa, v Severním Porýní-Vestfálsku dostala jen dvě procenta, postkomunisté a neonacisté mají pro procentu.
Podle německých médií se může nestabilní politická situace v Německu odrazit i na vyjednávání o novém rozpočtovém výhledu Evropské unie. Německo je jedním z čistých plátců, kteří se snaží zmrazit výdaje EU na léta 2007 až 2013 na jednom procentu hrubého národního produktu unie.
Bude-li ale země řešit svou vnitřní politickou situaci, nelze od ní očekávat, že se bude plně věnovat tvrdé debatě o peníze. Proti čistým plátcům stojí noví členové a chudší země EU, kteří se bojí, že při snížení výdajů přijdou o platby z fondů EU.