Německo pro očkování využije stovky středisek i mobilní týmy. Přednost mají zdravotníci a senioři
S očkováním proti koronaviru začalo v neděli i Německo, které se vydalo specifickou cestou. Sází na centrálně řízenou kampaň se stovkami vakcinačních středisek. Sousední země si kromě společných evropských zásob vakcíny přikupuje i vlastní, aby celou akci uspíšila.
„Ještě je před námi dlouhá a náročná cesta. Ale to vytoužené světlo na konci tunelu vidíme stále jasněji. Ke konci celé téhle krize se blížíme krok za krokem a rychlost se teď bude odvíjet od nás samotných. Pomalu se můžeme těšit, že příští Vánoce oslavíme tak, jak to máme rádi. Ve velkém rodinném kruhu, s přáteli, uprostřed objímání a zpěvu. Kéž nám alespoň tahle naděje zpříjemní ty letošní, skutečně mimořádné svátky,“ prohlásil ve svém vánočním poselství německý prezident Frank-Walter Steinmeier.
Německo spouští obří logistickou operaci, do které zapojí na čtyři stovky očkovacích center a mobilní týmy. Poslechněte si reportáž Václava Jabůrka
Spolková republika se na očkování připravovala od léta a postavila na 400 speciálních center.
„Kvůli riziku přenosu musíme zajistit, aby lidé v tom zařízení strávili co nejméně času. Celá návštěva podle našich propočtů zabere asi hodinu a deset minut,“ popisuje pro Radiožurnál Albrecht Broemme, který řídil stavbu očkovacích center v Berlíně.
Ve městě jich vzniklo šest a denně můžou odbavit až dvacet tisíc zájemců. Harmonogram je předem rozpočítaný.
Dvě třetiny Němců se chtějí nechat očkovat proti koronaviru. Pětina to odmítá
Číst článek
„Návštěvník si v kabině sedne na židli a odhalí si předloktí. Teprve potom vstoupí dvoučlenný tým. Jeden dezinfikuje, druhý aplikuje vakcínu. Potom přitlačení ranky, lepení náplasti a zápis do registru očkovaných,“ přibližuje Broemme.
„Tohle všechno má podle propočtů zabrat dvě minuty. Každá z pěti kabin tak může přijmout třicet lidí za hodinu,“ dodává muž, který dříve velel spolkové agentuře pro technickou pomoc a do projektu se zapojil coby odborník na logistiku.
K plánovaní přispěl i trochu zvláštními metodami. „Dalo to práci, aby všechno přesně vycházelo. Jednu očkovací stanici jsem si proto zkusil poskládat z lega a propočítával si jednotlivé kroky. Pak jsem ten model předal architektům, aby měli rámcovou představu, jak to musí vypadat,“ vysvětluje.
Omezený provoz
Centra ale prvních týdnech poběží jen v omezeném provozu - přednost dostanou zdravotníci a hlavně domovy pro seniory. Jejich klienty budou navštěvovat zvláštní mobilní týmy.
Česko zahájilo očkování proti covidu. Objednáno je na 16 milionů dávek, první dostal Babiš
Číst článek
Německo jen do konce roku počítá s 1 300 000 dávek a jak prohlásil ministr zdravotnictví Jens Spahn, v dalších měsících bude jejich přísun neustále růst.
„Jsme teprve na začátku. Pokud se schválí i další nadějné vakcíny, můžeme už do půl roku začít s plošným očkováním. Každý, kdo ho bude chtít, ho pak i dostane“ ujišťoval.
„Příští podzim ani Vánoce už nesmí být ve znamení pandemie. Vakcinace je z naší strany nabídkou. Bude bezplatná a dobrovolná. Ale náš cíl je jasný: nechat proočkovat co nejvíc lidí, aby ten virus neměl šanci - ani v Německu, ani v celé Evropě. Je před námi hodně přesvědčování a proto budeme nestále informovat, inzerovat, a odpovídat na otázky všech občanů.“
Německo rozdělilo obyvatele do šesti skupin, na které bude postupně přicházet řada. Přednost dostanou po seniorech a zdravotnících například učitelé, lidé z ubytoven a duševně nemocní.