Průlom po celonočním jednání o německé vládě. Velká koalice je po shodě vyjednavačů na dohled
Vyjednavači konzervativní unie CDU/CSU a sociálních demokratů (SPD) dosáhli po celonočním a více než dvacetihodinovém jednání konečně průlomu v sondovacích rozhovorech o nové německé vládě. Vyjednavači sociálních demokratů po jednání nakonec jednomyslně podpořili dohodu a pokračování velké koalice se tak zase o něco přiblížilo.
Podle pátečních informací německých médií dělalo vyjednavačům problém několik sporných bodů jako migrace, zdravotnictví, finance a daně.
CDU/CSU i SPD se mimo jiné dohodli na omezení slučování rodin běženců, kteří nemají status uprchlíka. Měsíčně by jejich příbuzných nemělo přicházet víc než tisíc.
V Německu ani po 20 hodinách nekončí 'sondovací rozhovory o vládě'. Nedaří se vyřešit daně či migraci
Číst článek
O tom, že to bude těžký den, už ve čtvrtek ráno při příchodu na jednání hovořila kancléřka Angela Merkelová (CDU). Ani ona ale zřejmě nepočítala s tím, že maratonské vyjednávání potrvá prakticky celý další den. Rozhovory měly původně skončit už ve čtvrtek večer.
Trojice předsedů - Merkelová, Martin Schulz (SPD) a Horst Seehofer (CSU) - je už podle německých médií každopádně připravena svým stranám doporučit zahájení vlastních koaličních rozhovorů.
Největší problém přesvědčit o nich stranické kolegy bude mít zřejmě šéf SPD Schulz. Řada sociálních demokratů, kteří v zářijových parlamentních volbách dopadli nejhůře od druhé světové války, je totiž k obnovení velké koalice nadále velmi skeptická a raději by stranu směřovala do opozice.
I když budou sociální demokraté nakonec pro, nepočítají ani optimisté s tím, že by nová vláda vznikla dříve než v březnu. Už nyní přitom politici překonali všechny rekordy. Sestavit po volbách vládu ještě ve spolkové republice nikdy netrvalo tak dlouho jako nyní.