Některé země EU možná uznají rebely za legitimní vládu Libye. Česko zatím ne
Libyjskou národní radu – orgán vytvořený povstalci - zatím Česko neuzná. Je ale možné, že po Francii a Itálii to udělají další unijní země. Ministři zahraničí evropské sedmadvacítky se sešli v Lucemburku s místopředsedou Libyjské národní rady a diskutovali s ním o situaci v jeho zemi.
Evropská sedmadvacítka je odhodlaná spustit největší humanitární operaci ve své historii. Měla by pomoci strádajícím obyvatelům Libye hlavně dodávkami potravin, pitné vody a léků.
Na zahájení takové humanitární akce včetně jejího vojenského zajištění se dohodli ministři zahraničí Unie na schůzce v Lucemburku.
Pavel Novák a Karel Schwarzenberg o jednání sedmadvacítky o uznání libyjských povstalců vládou.mp3
Jednání ministrů se také účastnil představitel Libyjské národní rady Mahmúd Jibril.
Přesvědčoval prý členské země k uznání přechodné povstalecké rady jako legitimní vlády Libye.
Okamžitý účinek to však nemělo žádný, nikdo z přítomných ministrů zahraničí výslovně neřekl, že rebely jako vládu uznává.
Bylo to však poprvé, kdy měly členské státy možnost s někým z Libyjské národní rady mluvit, a tak bylo jednání delší, než se čekalo.
Francie a Itálie Libyjskou národní radu uznaly
Libyjskou národní radu zatím uznaly jen Francie a Itálie, podle odhadu českého ministra zahraničí Karla Schwarzenberga se v dalších týdnech možná přidají další země.
Česko se ale k takovému kroku nechystá, vysvětlil Schwarzenberg:
„My zajisté nebudeme první. Já jsem konzervativní člověk i v těchto věcech. Dokud někdo neovládá celou zemi, tak ho nemůžu uznat jako novou legitimní vládu. Dokud nová vláda neovládá celé velké teritorium Libye, ale drží se na východě, je o tom těžké mluvit.“