Jak a o čem lhal FBI šéf Trumpovy kampaně? Vyšetřovatelé ruského vlivu na volby zveřejnili podrobnosti
Zvláštní vyšetřovatel amerického Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) Robert Mueller v pátek zveřejnil podrobnosti o údajném lhaní, kterého se v rozhovorech s vyšetřovateli dopustil někdejší šéf volebního štábu současného prezidenta Donalda Trumpa Paul Manafort. Podle Muellera Manafort „opakovaně zjevně lhal“, mimo jiné o svých kontaktech s poradcem, který je údajně spojen s ruskými tajnými službami. Informovala o tom v sobotu agentura AP.
Vyšetřovatel Mueller koncem listopadu obvinil Manaforta, že i přes dohodu o spolupráci lhal vyšetřovatelům Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI), kteří objasňují roli Ruska během amerických prezidentských voleb v roce 2016. Muellerův úřad uvedl, že se z toho důvodu již necítí být dohodou vázán. Manafortovi obhájci nicméně trvají na tom, že jejich klient je přesvědčen, že vyšetřovatelům poskytoval pravdivé informace.
Moskva nabízela Trumpovi pomoc i setkání s Putinem, tvrdí vyšetřovatel prezidentské kampaně v USA
Číst článek
Mueller na žádost okresního soudu ve Washingtonu v pátek upřesnil, jakým způsobem Manafort dohodu o spolupráci s vyšetřovateli porušil. „Ve svých rozhovorech s úřadem zvláštního vyšetřovatele a s FBI Manafort uvedl množství evidentních lží - nejednalo se o pouze o špatnou paměť,“ konstatoval Muellerův úřad.
Styky s Kilimnikem
Podle něj Manafort lhal o svých stycích se svým někdejším rusko-ukrajinským spolupracovníkem Konstantinem Kilimnikem, o Kilimnikových pokusech ovlivnit svědky a o okolnostech výplaty 125 tisíc dolarů jedné z jeho firem. Kilimnik, který byl dlouholetým Manafortovým partnerem v podnikání, má údajně vazby na ruskou rozvědku. Kilimnik podobná obvinění opakovaně odmítá.
Manafort rovněž při výsleších „ujišťoval, že není - v přímém ani nepřímém - styku s představiteli Trumpovy vlády“, ale „důkazy svědčí o tom, že o těchto stycích lhal“, konstatoval Mueller. Podle něj Manafortovy kontakty s vládními představiteli pokračovaly i poté, co byl poprvé koncem roku 2017 obviněn. Mueller konkrétně poukázal na kontakty z února a května letošního roku.
Manafort se dohodl na spolupráci s FBI, u soudu se přiznal ke spiknutí proti Spojeným státům
Číst článek
Manafort je stále ve vazbě a čeká na trest. Hrozí mu několik let. Soud ve Virginii ho v srpnu uznal vinným v osmi bodech obžaloby, v dalších deseti se porota na verdiktu neshodla. Obvinění se týkala Manafortových finančních aktivit z doby, kdy pracoval ve prospěch někdejšího proruského ukrajinského prezidenta Viktora Janukovyče. Druhému procesu, který byl plánován na září do Washingtonu a ve kterém se měl zodpovídat ze zamlčení svých lobbistických aktivit ve prospěch Janukovyče, se Manafort vyhnul uzavřením dohody s Muellerem.
Žádný z Manafortových případů s prezidentskou kampaní nesouvisel, Mueller ale zločiny odhalil v rámci vyšetřování ruské kauzy.