Jak a o čem lhal FBI šéf Trumpovy kampaně? Vyšetřovatelé ruského vlivu na volby zveřejnili podrobnosti

Zvláštní vyšetřovatel amerického Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) Robert Mueller v pátek zveřejnil podrobnosti o údajném lhaní, kterého se v rozhovorech s vyšetřovateli dopustil někdejší šéf volebního štábu současného prezidenta Donalda Trumpa Paul Manafort. Podle Muellera Manafort „opakovaně zjevně lhal“, mimo jiné o svých kontaktech s poradcem, který je údajně spojen s ruskými tajnými službami. Informovala o tom v sobotu agentura AP.

Washington Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Paul Manafort

Paul Manafort | Zdroj: Reuters

Vyšetřovatel Mueller koncem listopadu obvinil Manaforta, že i přes dohodu o spolupráci lhal vyšetřovatelům Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI), kteří objasňují roli Ruska během amerických prezidentských voleb v roce 2016. Muellerův úřad uvedl, že se z toho důvodu již necítí být dohodou vázán. Manafortovi obhájci nicméně trvají na tom, že jejich klient je přesvědčen, že vyšetřovatelům poskytoval pravdivé informace.

Moskva nabízela Trumpovi pomoc i setkání s Putinem, tvrdí vyšetřovatel prezidentské kampaně v USA

Číst článek

Mueller na žádost okresního soudu ve Washingtonu v pátek upřesnil, jakým způsobem Manafort dohodu o spolupráci s vyšetřovateli porušil. „Ve svých rozhovorech s úřadem zvláštního vyšetřovatele a s FBI Manafort uvedl množství evidentních lží - nejednalo se o pouze o špatnou paměť,“ konstatoval Muellerův úřad.

Styky s Kilimnikem

Podle něj Manafort lhal o svých stycích se svým někdejším rusko-ukrajinským spolupracovníkem Konstantinem Kilimnikem, o Kilimnikových pokusech ovlivnit svědky a o okolnostech výplaty 125 tisíc dolarů jedné z jeho firem. Kilimnik, který byl dlouholetým Manafortovým partnerem v podnikání, má údajně vazby na ruskou rozvědku. Kilimnik podobná obvinění opakovaně odmítá.

Manafort rovněž při výsleších „ujišťoval, že není - v přímém ani nepřímém - styku s představiteli Trumpovy vlády“, ale „důkazy svědčí o tom, že o těchto stycích lhal“, konstatoval Mueller. Podle něj Manafortovy kontakty s vládními představiteli pokračovaly i poté, co byl poprvé koncem roku 2017 obviněn. Mueller konkrétně poukázal na kontakty z února a května letošního roku.

Manafort se dohodl na spolupráci s FBI, u soudu se přiznal ke spiknutí proti Spojeným státům

Číst článek

Manafort je stále ve vazbě a čeká na trest. Hrozí mu několik let. Soud ve Virginii ho v srpnu uznal vinným v osmi bodech obžaloby, v dalších deseti se porota na verdiktu neshodla. Obvinění se týkala Manafortových finančních aktivit z doby, kdy pracoval ve prospěch někdejšího proruského ukrajinského prezidenta Viktora Janukovyče. Druhému procesu, který byl plánován na září do Washingtonu a ve kterém se měl zodpovídat ze zamlčení svých lobbistických aktivit ve prospěch Janukovyče, se Manafort vyhnul uzavřením dohody s Muellerem.

Žádný z Manafortových případů s prezidentskou kampaní nesouvisel, Mueller ale zločiny odhalil v rámci vyšetřování ruské kauzy.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme