Do ulic v Íránu se vrací mravnostní policie. Stála za smrtí Amíníové, což rozpoutalo vlnu protestů

Íránská mravnostní policie znovu vyjde do ulic. Kontrolovat bude chování lidí na veřejnosti, včetně nošení islámského šátku. O obnově činnosti neoblíbené složky represivního aparátu informují íránská státní média. Před deseti měsíci přitom po zatčení mravnostní policií zemřela mladá Íránka Mahsa Amíníová. Její úmrtí rozpoutalo vlnu protivládních protestů.

Od stálého zpravodaje Teherán Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kresba Mahsy Amíníové ve Washingtonu

Kresba Mahsy Amíníové ve Washingtonu | Zdroj: Profimedia

Po úmrtí Mahsy Amíníové se objevily informace, že íránský režim mravnostní policii úplně zruší. Tehdy vzbudily naděje, že je to ústupek režimu protestnímu hnutí. Zároveň ale už tehdy některé vládní instituce tuto zprávu popíraly.

Íránská policie nasadí kamery, aby mohla rozeznat a potrestat ženy, které chodí na veřejnosti bez hidžábu

Číst článek

Naopak teď je jasné, že ke zrušení mravnostní policie ve skutečnosti nedošlo, i když po incidentu s Mahsou Amíníovou v září loňského roku přestala být v ulicích vidět.

Ovšem teď po mnohdy násilném potlačení protivládních protestů se evidentně íránský režim cítí dost silný na to, aby tuto mezi mladými Íránci značně neoblíbenou policejní složku znovu poslal kontrolovat životy a chování mladých lidí.

Dříve mravnostní policisté postihovali leccos, od stýkání se nesezdaných mužů a žen přes konzumaci alkoholu na večírcích až po – a to byla nejčastější činnost – kontrolu nošení islámského šátku.

Jak se pravomoci mravnostní policie nyní změní, není jasné. Dříve mívala označená auta a třeba při prvním přistižení ženy, která neměla islámský šátek nebo ho měla nedbale oblečený, ji policisté pouze napomenuli. Při druhém po přistižení už přišlo zatýkání. Teď ale někteří mladí Íránci říkají, že situace bude po protestech, které otřásly Íránem, jiná.

Islámský šátek jako symbol

Panuje shoda na tom, že to, co následovalo po zářijovém úmrtí Amíníové, bylo největším ohrožením pro íránský islámský režim za celou dobu jeho existence. Protestovali nejen mladí, přidaly se i starší generace.

Šéf íránské justice hrozí stíháním nezahalených žen. ‚Odhalování se rovná nepřátelství s hodnotami,‘ říká

Číst článek

Téma islámského šátku bylo rozbuškou a později i symbolem celých protestů, které měly ale také ekonomický náboj. A známé íránské osobnosti jako herečka nebo sportovkyně často sundáním hidžábu podpořily dané hnutí.

Během měsíců protestů zemřelo při zásahu policie 600 lidí. Několik účastníků protestů íránské úřady dokonce popravily.

Později protesty ustaly, z ulic se přestěhovaly do kampusu univerzity. Je ale cítit, že velká část mladé generace získala sílu se postavit režimu a že étos protestního hnutí stále zůstává.

Obnova činnosti mravnostní policie je v zemi velice neoblíbenou záležitostí, ale někteří mladí Íránci, účastníci protestu, říkají, že situace se už nemůže vrátit tam, kde byla před protesty a že režimu už se nepodaří obnovit kontrolu nad životem mladých tak, jak to bylo dřív. Čili ani obnovená činnost mravnostní policie nepovede k tomu, že by Íránky znovu oblékaly hidžáby tak jako předtím, protože rozšíření neposlušnosti vůči tomuto příkazu už je příliš veliké.

Štěpán Macháček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme