Ministerstvo rovněž uvedlo, že za poslední rok zničilo 21 328 hudebních nástrojů a zabránilo prodeji tisíců „nemorálních a neetických“ filmů na internetu.
Případ připomíná úmrtí mladé Kurdky Mahsy Amíníové, která zemřela loni v září ve vazbě po zatčení mravnostní policií údajně kvůli tomu, že měla příliš volně nasazený hidžáb.
Její smrt vyvolala rozsáhlé protesty po celé zemi, nejprve za práva žen a poté proti celému vedení blízkovýchodní teokratické země. Po oznámení ocenění v parlamentu následoval bouřlivý potlesk.
Navzdory měsícům protestů proti přísným pravidlům je zahalování žen v Íránu pořád povinné. „Teď se v parlamentu projednává zpřísnění sankcí za porušování těchto zákonů,“ upozorňuje Tureček.
Je možné, že další protesty proti íránskému režimu přijdou znovu v září na výročí smrti Mahsy Amíníové. „Problémem těch minulých bylo, že je nikdo nevedl a lidé přestali chodit,“ říká Fatima Rahimi.
Video zveřejněné na internetu patrně zachycuje vrchního představitele pro kulturu a islámskou nauku v provincii Gílán Rezu Caghátího při sexu s jiným mužem.
„Případ Amíníové zasáhl Íránce tím, že šlo o mladou ženu, která byla v Teheránu jen jako turistka. Mnozí v ní viděli svou dceru či sestru,“ říká Jasmin Ramseyová z Centra pro lidská práva v Íránu.
Německá veřejnoprávní stanice Deutsche Welle uvádí, že navzdory demonstrativním krokům ze strany íránského režimu mají místní úřady v rukou stále řadu prostředků, jak kontrolovat íránskou veřejnost.
Advokát Moradchaníové na twitteru napsal, že původně byla odsouzena k 15 letům vězení, po odvolání jí byl trest snížen na tři roky. Neuvedl ale, z čeho byla obžalována.
Ohledně dění v Íránu jsou západní novináři odkázáni na informace buď z oficiálních zdrojů, nebo ze sociálních sítí. Írán totiž cizí novináře do země zpravidla nepouští.