Mezinárodní skandál: Američanka vrátila Rusům adoptované dítě
Rusko ve čtvrtek přerušilo vyřizování veškerých adopcí dětí do Spojených států. Je to důsledek případu ruského sedmiletého chlapce, kterého americká adoptivní matka z Tennessee posadila do letadla a poslala ho bez doprovodu zpátky do Ruska, odkud si ho loni v září osvojila.
Pro své chování měla Terry Hansenová z Shelbyvillu jednoduché vysvětlení, malý Arťom, kterého získala ze sirotčince na ruském Dálném východě, prý nesplnil její očekávání, protože má prý psychické problémy.
Tento důvod uvedla v dopise, který k synkovi v uvozovkách ‘přibalila‘. Kromě toho už mu na cestu věnovala jen jeho pas s prošlými ruskými vízy.
Událost však způsobila mezinárodní skandál. Rusko okamžitě pozastavilo veškeré adopce dětí do Spojených států a požaduje vysvětlení. Ministr Sergej Lavrov nazval akci americké adoptivní matky ‘poslední kapkou‘. Za posledních pět let totiž v Americe po adopci z Ruska zemřely už tři děti.
Internet jako cesta k adopci
„Tento příklad přesně ilustruje rizika, kvůli kterým UNICEF doporučuje mezinárodní adopce až jako úplně poslední možnost. Jde o to, že tato matka získala dítě přes agenturu, která je vázána jinými pravidly než UNICEF. Je to zkrátka byznys, čím víc agentur, tím větší konkurence a tvrdé boje o zisk,“ popisovala ředitelka české pobočky UNICEFu Roza Šimberská.
Matka si stěžovala na to, že ji Rusové podvedli, když jí dali k adopci psychicky nemocné dítě. Odborník na Rusko Ondřej Soukup z Hospodářských novin, však tomuto důvodu moc nevěří. Naopak podle něj to Rusové s lékařskou dokumentací dětí někdy až přehánějí.
„Když to trochu přeženu, tak v Rusku si můžete vybrat dítě jako v obchodě. Na internetu si určitě věk, pohlaví, výšku, barvu očí a pak už jen stačí splnit byrokratické záležitosti. Co se týče zdraví u dětí určených k adopci, tak místní lékaři většinou podrobně popisují každičkou událost v životě dítěte, právě kvůli podobným situacím, aby mohli být krytí. Řekl bych, že spíš než ten chlapec, bude mít problémy s psychikou ta Američanka,“ řekl Ondřej Soukup.
Pro dítě může být adopce velmi traumatická zkušenost. Jde hlavně o kulturní rozdíly, které jsou někdy opravdu velké.
„UNICEF preferuje, aby dítě vyrůstalo v prostředí, které mu je vlastní, aby mluvilo jazykem té oblasti, zkrátka, aby nenastal žádný velký šok po adopci samotné. Ale hlavně - tento krok by měl být ze strany budoucích rodičů důkladně promyšlený,“ uzavřela Roza Šimberská.