Mezi Bratislavou a Budapeští znovu vládne napětí

Mezi Slovenskem a Maďarskem došlo opět k další slovní diplomatické roztržce. Důvodem byl tentokrát významný politický činitel maďarské menšiny v meziválečném Československu a v období Slovenského státu János Esterházy. O někdejším šéfovi Ligy maďarské sounáležitosti v Československu slovenský prezident Ivan Gašparovič řekl, že měl blízko k Adolfu Hitlerovi a fašismu a proto by neměl mít v Košicích bustu. Maďarskou vládu to rozhořčilo natolik, že od té chvíle posílá do Bratislavy velmi ostré vzkazy.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezidentský palác v Bratislavě

Prezidentský palác v Bratislavě | Foto: European Commission Audiovisual service

János Esterházy byl poslancem v Praze a později i v Bratislavě a když se v Národní radě Tisova Slovenského štátu hlasovalo o deportaci Židů, jako jediný se vyslovil proti. Později Židy sám ukrýval, vystavoval jim falešné doklady, a zachránil jich stovky.

Přehrát

00:00 / 00:00

O nejnovějším slovensko-maďarském sporu mluvil na Radiožurnálu spolupracovník Českého rozhlasu v Maďarsku Gregor Martin Papucsek

V Československu byl ale po druhé světové válce prohlášen za válečného zločince. Když totiž maďarská vojska po Vídeňské arbitráži obsazovala Košice, osobně vítal maďarského regenta Miloše Hortyho. I později udržoval kontakty s fašistickou Budapeští.

„Esterházy byl určitě za zrušení Trianonské smlouvy a za obnovení královského Uherska, což byla z pohledu Československa vlastizrada. Po válce byl původně deportován do Sovětského svazu, později byl uvězněn v Československu. Zemřel ve vězení v roce 1957,“ říká spolupracovník Českého rozhlasu v Maďarsku Gregor Martin Papucsek.

Na Slovensku ještě nebyl János Esterázy rehabilitován, i když se tak stalo i v Rusku, Izrael uznává jeho zásluhy při záchraně Židů a katolická církev ho zřejmě brzy prohlásí za blahoslaveného.

V Maďarsku je János Esterázy vzorem zápasu za menšinová práva a humanismu. Maďarští politici nyní mluví o nekulturnosti a nevzdělanosti slovenského prezidenta.

Gregor Martin Papucsek, Jan Piroch Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme