Mexiko slaví dvousté výročí nezávislosti

Mexiko si připomíná dvousté výročí vyhlášení nezávislosti na Španělsku. Ohňostroj a oslavy v hlavním městě Mexico City sledovaly desítky tisíc lidí. Slaví se po celé zemi, ovšem v mnoha oblastech za přísných bezpečnostních opatření. Jen v hlavním městě je ve službě přes čtrnáct tisíc policistů. Úřady se totiž obávají hlavně násilností ze strany drogových kartelů.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Oslav dvoustého výročí nezávislosti se účastní i mexická armáda

Oslav dvoustého výročí nezávislosti se účastní i mexická armáda | Zdroj: ČTK

Národ si oslavami připomíná povstání, ve kterém kněz Miguel Hidalgo sešikoval v boji proti španělské nadvládě indiány a chudé farmáře. Hidalgo byl sice zajat a popraven, povstání ale vedlo k uznání nezávislosti Mexika v roce 1821. Mexiko si nezávislost tradičně připomíná 15. a 16. září, kdy Hidalgo vydal takzvané ‚provolání z Dolores‘, kterým povstání začalo.

Přehrát

00:00 / 00:00

mexiko.mp3

„Emancipační boje v celé Latinské Americe byly především reakcí na situaci na Iberském poloostrově, kde došlo v souvislosti s napoleonskou invazí v roce 1808 a nástupem Josefa Bonaparta na španělský trůn k obrovské krizi. Kreolové nebyli spokojeni se svým společenským postavením a toho využili v roce 1810 bojovníci za nezávislost Mexika a povstali. Boje pokračovaly s různou intenzitou až do roku 1821, kdy byl vydán akt nezávislosti. Španělsko tuto nezávislost uznalo po dalších bojích až v roce 1836,“ vysvětluje iberoamerikanistka Pavlína Springerová z Filosofické fakulty Univerzity v Hradci Králové.

„Dokud bude v cílových státech, což jsou Spojené státy a Evropa, přetrvávat poptávka po drogách, pak na Mexiko, jako na klíčovou tranzitní zemi, bude nadále vyvíjen obrovský tlak. Spojí-li se tento aspekt s faktem, že v Mexiku žije kolem čtyřiceti procent lidí v chudobě, pak je zřejmé, že řada lidí bude i nadále hledat živobytí v rámci různých mafií a nelegálních skupin,“ objasňuje Springerová obrovský fenomén drogových kartelů v Mexiku.

Martina Mašková, Jan Piroch Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme