V Mexiku kvůli nedostatku benzinu zavládl chaos. Policisté někde museli přesedlat z aut na kola
V řadě mexických měst vládne už několik dnů chaos kolem zásobování benzinem, v metropoli Mexika bylo kvůli tomu ve středu uzavřeno 70 procent čerpacích stanic. Ve čtvrtek o tom informoval místní deník La Jornada. Nedostatek paliva na čerpacích stanicích souvisí se zvýšenou kontrolou distribuce benzinu, kterou kvůli letitým krádežím paliva zavedla nová mexická vláda.
Řada čerpacích stanic v mnoha místech země má zavřeno, u těch otevřených se už několik dní tvoří dlouhé kolony aut i lidí s kanystry. Nedostatek paliva způsobilo zavedení kontrol, na něž vláda nasadila na pět tisíc vojáků, ale také panika, s níž řada lidí nakupovala v předchozích dnech zásoby benzinu. Dočasně byla také uzavřena některá potrubí, odkud zloději palivo dříve kradli, a místo toho nyní mnohde benzin rozvážejí cisterny.
V jedné ze čtvrtí mexické metropole od středy jezdí hlídkující policisté místo auty na kolech, od radnice dostalo policejní ředitelství ve čtvrti Nezahualcóyotl pro tyto účely 200 bicyklů.
Další problémy
Také ve městě Morelia, metropoli středomexického státu Michoacán, bojují už 12. den s nedostatkem paliva. Uzavřena tam kvůli tomu ve středu byla asi pětina čerpacích stanic, uvedl deník La Jornada. Ve městě ale zatím kvůli tomu nezaznamenaly nepokoje či násilí, dodal deník.
Nedostatečné zásobování hlásí také z mexického státu Hidalgo. Naopak ve městě Guadalajara (stát Jalisco) se už situace zlepšila a počet nezásobovaných čerpacích stanic se snížil ze 60 procent v předchozích dnech na nynější asi třetinu. Také ve státě Puebla místní úřady uklidňují, že během pár dnů by se situace se zásobováním měla vrátit k normálu.
Nové opatření
Chaos způsobilo opatření, které koncem prosince zavedla nová mexická vláda. Ta nasadila téměř pět tisíc vojáků na kontrolu distribuce paliv ze státní ropné společnosti Pemex, která zásobuje asi 95 procent trhu. Vláda tak chce zamezit krádežím paliva, které organizované skupiny po léta odčerpávaly přímo z potrubí či kradly z cisteren.
Benzin a nafta jsou nejdražší za poslední léta. Výrazné zlevnění se nečeká
Číst článek
Podle vlády se na této letité praxi ilegálního obchodu podíleli i státní úředníci či manažeři firmy Pemex, která podle vládních odhadů loni kvůli krádežím paliva přišla o více než 3,4 miliardy dolarů (asi 76 miliard Kč). V úterý mexický prezident Andrés Manuel López Obrador oznámil, že u jedné z rafinerii ve státě Guanajuato kontrola objevila tříkilometrovou přípojku vedoucí přímo z rafinerie do ilegálního skladu paliva.
Prezident López Obrador už také dříve vyzval občany, distribuční společnosti či majitele benzinek, aby kradené palivo od gangů nekupovali.
„Změnili jsme distribuční kanály, a proto v některých regionech mohl nastat dočasný nedostatek paliva,“ uklidňoval v pondělí národ prezident López Obrador. „Benzinu je dost, hlídáme distribuci, aby se cestou k uživatelům nekradl,“ dodal prezident na tiskové konferenci.