Merkelová s Trumpem nepočítá. Na brexit si stále zvyká, píší americké deníky
Německá kancléřka Angela Merkelová již pro svou vlast a ani Evropu nepovažuje amerického prezidenta Donalda Trumpa za důvěryhodného partnera a svým nedělním prohlášením v Mnichově o nutnosti Starého kontinentu spoléhat sám na sebe otevřela novou kapitolu v transatlantických vztazích.Tak hodnotí kancléřčin postoj po setkání s Trumpem média jako The New York Times a The Washington Post.
Deník The Washington Post označil slova Merkelové, kterou považuje za faktickou vůdkyni Evropy, za prozatím vůbec nejtvrdší hodnocení Trumpovy historicky první návštěvy evropského kontinentu v roli prezidenta USA.
List poznamenal, že ačkoli kancléřka ani jednou v kritickém proslovu nezmínila Trumpovo jméno, není pochyb o tom, že právě na amerického prezidenta její slova mířila.
„Zdá se to být konec éry, kdy Spojené státy udávaly krok a Evropa kráčela v jejich stopách.“
Ivo Daalder (americký vyslanec při NATO)
„Doby, ve kterých jsme mohli plně spoléhat na ostatní, takříkajíc skončily," citoval The New York Times projev Merkelové s jejím dovětkem, že k tomuto názoru „dospěla v posledních dnech". A právě v uplynulém týdnu se s Trumpem setkala v Bruselu na summitu NATO a poté v Itálii na vrcholné schůzce představitelů G7.
„Tvrdý komentář Merkelové je možným zemětřesením v transatlantických vztazích. S klesající ochotou USA zasahovat v zámoří se Německo v partnerství s Francií stává dominantní silou," napsal The New York Times. Ten zároveň dodal, že nový francouzský prezident Emmanuel Macron již jasně ukázal, že chce s Německem spolupracovat.
Deník si rovněž povšiml, že Merkelová si stále více zvyká na fakt, že Británie opouští Evropskou unii, což je také jeden z důvodů, proč kancléřka vyzvala, aby Evropa vzala osud do svých rukou.
USA se jako jediné z G7 nezavázaly podpořit dohodu o klimatu. Trump se rozhodne příští týden
Číst článek
„Zdá se to být konec éry, kdy Spojené státy udávaly krok a Evropa kráčela v jejich stopách," prohlásil někdejší americký vyslanec při NATO Ivo Daalder. „Dnes Spojené státy míří v klíčových záležitostech směrem, který se zdá zcela opačný s tím, kam směřuje Evropa. Prohlášení Merkelové je uznáním této nové skutečnosti," dodal.
Řada komentářů na sociálních sítích ale podle DPA upozorňuje na to, že kancléřka nezvykle otevřeně hovořila na předvolebním shromáždění v pivním stanu, takže jakékoli vyvozování nové podoby transatlantických vztahů z jejích slov by bylo jen nepřiměřeným nafukováním kampaňové rétoriky.
Jak to vidí v Německu?
Německá média sdílí z velké části přesvědčení kancléřky, že se Evropa bude muset spoléhat více sama na sebe. V reakci na neshody s Trumpem na summitu G7 píšou také o tom, že by Evropa měla hledat i jiná spojenectví. Summitu se na titulních stranách věnují v pondělí prakticky všechny velké německé listy.
„Merkelová už USA nepovažuje za spolehlivé," stojí v titulku Süddeutsche Zeitung. Podobně to vidí i Die Welt, který svůj hlavní text nazval: „Spolehnout se na USA – ‚ty časy jsou už do jisté míry pryč'", nebo Frankfurter Allgemeine Zeitung s titulkem „Merkelová: My Evropané musíme vzít svůj osud do svých rukou".
Prakticky stejná slova ve svém komentáři volí list Rhein-Neckar-Zeitung. „Když Američané odmítají hrát vedoucí roli, musí vzít Evropané svůj osud do vlastních rukou - jak Angela Merkelová správně požaduje. Jednoduché to ale každopádně nebude. Protože Evropané nejsou vždy tak jednotní, jak byli na Sicílii v opozici proti Donaldu Trumpovi."
Deník Tagesspiegel vyjadřuje přesvědčení, že by na situaci Evropa, Japonsko a Kanada měly v krátkodobém horizontu reagovat posílením svého angažmá v oblasti migrace a boji proti hladu, například výrazným zvýšením své dosavadní pomoci.
„Trump se mýlí, když si myslí, že se prosadil. Ztratil spojence, dlouholeté přátele a možnost utvořit koalici, která by prospívala také USA.“
list Flensburger Tageblatt
Pro zvýšenou spolupráci této skupiny zemí se vyslovuje list Flensburger Tageblatt. „Jak EU, tak NATO a G7 teď vědí, s kým mají co do činění, a že z Washingtonu se v příštích letech nedá nic očekávat. Evropa a země jako Japonsko, Kanada nebo Čína se sblíží. Trump se mýlí, když si myslí, že se prosadil. Ztratil spojence, dlouholeté přátele a možnost utvořit koalici, která by prospívala také USA," píše deník.
„Evropané se i nadále musí pragmaticky snažit o vyvažování zájmů. Nemohou ale zavírat oči před tím, že v bouřlivém světě 21. století budou muset převzít více zodpovědnosti za svou bezpečnost a svůj blahobyt než kdy dříve. Přitom se nesmí podceňovat, ale ani přeceňovat. Trumpova Amerika každopádně usiluje o zásadní změnu," míní Frankfurter Allgemeine Zeitung.
„Věci budou o to těžší, že Trump nesleduje jen přesvědčení ostatních, ale má také specificky svoje kritéria úspěchu. Zatímco velká část lidstva jeho výstupy sleduje se zděšením, vrátil se prezident zpátky do USA s přesvědčením, že jeho první zahraniční cesta byla velký úspěch," míní zase Süddeutsche Zeitung.