Firma Merck poskytne recepturu proticovidového léku. OSN chce, aby byl dostupný i v chudších zemích
Americká farmaceutická společnost Merck & Co. ve středu svolila, že poskytne ostatním výrobcům svou recepturu na přípravu ústně podávaného léku proti covidu-19, informovala agentura Associated Press. Konkurenční firmy by díky tomu mohly vyrábět generické verze léku molnupiravir a distribuovat ho ve velkém do chudších zemí.
Molnupiravir je antivirotikum určené k léčbě covidu, které vyvinula firma Merck a v současnosti jeho účinnost zkoumá Evropská léková (EMA) i americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA).
Lékové agentury prověřují molnupiravir, riziko úmrtí na covid snižuje podle klinických testů až o polovinu
Číst článek
Podle výsledků klinických testů lék molnupiravir po nákaze koronavirem snižuje riziko hospitalizace a úmrtí na polovinu, popsala Associated Press.
Pokud by Evropská léková agentura přípravek schválila, stal by se v Evropě prvním orálně podávaným lékem na covid a také prvním přípravkem pro léčbu pacientů s mírným průběhem nemoci, zatímco dosavadní léky jsou určeny zejména lidem s těžkým průběhem a podávají se nitrožilně.
Firma Merck & Co. podepsala smlouvu s mezinárodní organizací Medicines Patent Pool (MPP), která má podporu Organizace spojených národů a usiluje o lepší dostupnost léků v zemích s nízkými nebo středními příjmy. Medicines Patent Pool funguje na principu dobrovolného sdílení výrobních licencí, jež poskytují velké farmaceutické firmy.
V rámci podepsané dohody Merck & Co. poskytne licenci Medicines Patent Pool, která ji následně může dočasně udělit jednotlivým výrobcům generických léčiv. Ta mají stejné složení jako původní lék, ale nenesou stejnou obchodní značku.
Součástí dohody je také podmínka, že dokud bude Světová zdravotnická organizace (WHO) považovat covid za mezinárodní ohrožení pro veřejné zdraví, autor patentu nebude dostávat provize z prodeje generik, vysvětlila princip dohody agentura Agence France-Presse.
Merck je první firmou, která přišla s výsledky klinických testů u své antivirové pilulky, na podobných lécích ale pracuje řada dalších společností. Společnost Pfizer nedávno zahájila klinické studie dvou svých antivirotik, na pilulkách proti covidu-19 pracují rovněž společnosti Atea Pharmaceuticals nebo švýcarská firma Roche.