Jste cirkus placený Sorosem, vzkázal Orbánův Fidesz protivládním demonstrantům

Maďarská vládní strana Fidesz ostře vystoupila proti účastníkům sobotní protivládní demonstrace. Šéf premiérovy kanceláře Antal Rogán označil protest za cirkus. Akci podle něj zorganizoval a zaplatil americký miliardář George Soros. Filantrop maďarského původu se totiž podle Rogána nechce smířit s výsledkem nedávných parlamentních voleb.

Budapešť Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Demonstrace proti efektům volebního systému a výhře Viktora Orbána v Budapešti

Demonstrace proti efektům volebního systému a výhře Viktora Orbána v Budapešti | Foto: Bernadett Szabo | Zdroj: Reuters

Do ulic Budapešti vyšly v sobotu desítky tisíc lidí. Požadovaly změnu volebního zákona, větší nezávislost médií a přepočítání hlasovacích lístků.

'Nechceme premiéra, který si dělá, co chce!' Desetitisíce Maďarů protestovaly v Budapešti proti Orbánovi

Číst článek

„Nechceme žít v neliberálním státu, ale v opravdové demokracii s vládou práva, systémem brzd a protivah, kde premiér nedělá rozhodnutí jen podle sebe a nevede rasistickou předvolební kampaň,“ řekl jeden z demonstrantů agentuře AFP.

Dav pak na náměstí u parlamentu požadoval nové volby a pískal na protest proti údajným volebním obvodům. Demonstrate skončila před devátou hodinou za zpěvu maďarské a evropské hymny. Protesty se mají opakovat znovu za týden.

Pravicová strana Fidezs premiéra Viktora Orbána ve volbách se ziskem téměř 50 procent uhájila dvoutřetinovou ústavní většinu.

MAĎARSKÝ SYSTÉM PARLAMENTNÍCH VOLEB

  • Národní shromáždění je jednokomorový parlament, který sestává ze 199 poslanců (dříve 386) volených na čtyřleté funkční období smíšeným volebním systémem.
  • Upraveny byly jednomandátové volební obvody, kterých je 106 a platí v nich většinový volební systém. Zbývajících 93 poslanců je zvoleno poměrným systémem z republikových kandidátních listin, mandáty jsou přerozděleny stranám přesahujícím klauzuli pěti procent.
  • Zákon také zavedl jednokolovou volbu, mandát získává vítěz prvního kola bez ohledu na počet získaných hlasů.
  • Zákon také zrušil limit účasti voličů k uznání platnosti voleb (dříve to bylo 50 procent v prvním kole a 25 procent ve druhém).
  • Volební právo má i početná skupina etnických Maďarů žijících v zahraničí. Lidem, kteří v Maďarsku nikdy nežili a nemají jeho občanství, stačí zaregistrovat se u státní volební komise a po dobu deseti let mohou korespondenčně volit.
  • Státní volební komise stanovila, že aby se politická strana mohla vůbec zúčastnit voleb, musí postavit svého kandidáta alespoň do čtvrtiny ze všech okrsků a musí kandidovat v každém z deseti maďarských regionů.
  • Maďarský volební systém se celkově vyznačuje existencí tří složek distribuce mandátů, která se provádí na základě dvou oddělených hlasů odevzdaných voliči. Dvě složky, kde volič odevzdá svůj hlas, se vyznačují svou vzájemnou nezávislostí (princip navrstvení), třetí složka slouží jako korigující prvek obou předchozích složek.
  • Před změnou volebního zákona v roce 2012 existovala složka většinová s dvoukolovým většinovým systémem, který byl nahrazen systémem prosté většinové volby. Poměrná složka na úrovni regionů zůstala zachována, stejně tak celostátní kompenzační úroveň.
  • Maďarský volební systém patří i přes svou nepřehlednost k nejstabilnějším volebním systémům ve středoevropském regionu.

Autor: ČTK

Ladislav Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme