'Nechceme premiéra, který si dělá, co chce!' Desetitisíce Maďarů protestovaly v Budapešti proti Orbánovi
Desítky tisíc Maďarů podle zpravodaje agentury AFP v sobotu vyšly do ulic Budapešti na protest proti „nespravedlivému volebnímu systému“. Maďarský volební systém podle organizátorů umožnil premiéru Viktoru Orbánovi opět zvítězit v parlamentních volbách poté, co mu úspěch zajistila nenávistná protiimigrační kampaň, napsala agentura Reuters.
Konzervativní strana Fidesz maďarského premiéra Viktora Orbána obhájila v nedělních parlamentních volbách ústavní, tedy dvoutřetinovou většinu mandátů v zákonodárném sboru.
Maďarský premiér Orbán chce sestavit novou vládu do čtyř týdnů. Chystá výrazné změny
Číst článek
Pořadatelé demonstrace na facebooku vyzvali k přepočítání hlasovacích lístků, svobodě médií a k novému volebnímu zákonu, jakož i k efektivnější spolupráci mezi opozičními stranami místo hašteření, které volbám přecházelo.
Demonstranti pochodovali od budovy budapešťské opery k parlamentu, uvedla agentura Reuters. Podle zpravodaje agentury AFP mezi nimi byli liberálové, levice, ale i příznivci pravicového Jobbiku.
Chceme vládu práva!
„Nechceme žít v neliberálním státu, ale v opravdové demokracii s vládou práva, systémem brzd a protivah, kde premiér nedělá rozhodnutí jen podle sebe a nevede rasistickou předvolební kampaň,“ řekl jeden z demonstrantů agentuře AFP.
Dav pak na náměstí u parlamentu požadoval nové volby a pískal na protest proti údajným volebním obvodům. Demonstrate skončila před devátou hodinou za zpěvu maďarské a evropské hymny. Protesty se mají opakovat znovu za týden.
Mezi protestujícími se také šířilo samizdatové vydání deníku Magyar Nemzet. Ten ve středu přestal po osmdesáti letech vycházet. Jako hlavní důvody jsou uváděny finanční problémy.
Vlastníkem listu je mediální magnát Lájos Simicska, který byl kdysi přítelem a spojencem premiéra Viktora Orbána, ale v roce 2015 se s ním rozešel ve zlém. V letošní předvolební kampani patřil k jeho nejrozhodnějším oponentům.
MAĎARSKÝ SYSTÉM PARLAMENTNÍCH VOLEB
- Národní shromáždění je jednokomorový parlament, který sestává ze 199 poslanců (dříve 386) volených na čtyřleté funkční období smíšeným volebním systémem.
- Upraveny byly jednomandátové volební obvody, kterých je 106 a platí v nich většinový volební systém. Zbývajících 93 poslanců je zvoleno poměrným systémem z republikových kandidátních listin, mandáty jsou přerozděleny stranám přesahujícím klauzuli pěti procent.
- Zákon také zavedl jednokolovou volbu, mandát získává vítěz prvního kola bez ohledu na počet získaných hlasů.
- Zákon také zrušil limit účasti voličů k uznání platnosti voleb (dříve to bylo 50 procent v prvním kole a 25 procent ve druhém).
- Volební právo má i početná skupina etnických Maďarů žijících v zahraničí. Lidem, kteří v Maďarsku nikdy nežili a nemají jeho občanství, stačí zaregistrovat se u státní volební komise a po dobu deseti let mohou korespondenčně volit.
- Státní volební komise stanovila, že aby se politická strana mohla vůbec zúčastnit voleb, musí postavit svého kandidáta alespoň do čtvrtiny ze všech okrsků a musí kandidovat v každém z deseti maďarských regionů.
- Maďarský volební systém se celkově vyznačuje existencí tří složek distribuce mandátů, která se provádí na základě dvou oddělených hlasů odevzdaných voliči. Dvě složky, kde volič odevzdá svůj hlas, se vyznačují svou vzájemnou nezávislostí (princip navrstvení), třetí složka slouží jako korigující prvek obou předchozích složek.
- Před změnou volebního zákona v roce 2012 existovala složka většinová s dvoukolovým většinovým systémem, který byl nahrazen systémem prosté většinové volby. Poměrná složka na úrovni regionů zůstala zachována, stejně tak celostátní kompenzační úroveň.
- Maďarský volební systém patří i přes svou nepřehlednost k nejstabilnějším volebním systémům ve středoevropském regionu.
Autor: ČTK