Maďarsko bez předsednictví? Pohlavek Orbánovi a projev frustrace Unie z jeho politiky, tvrdí odborník

Evropská unie řeší patálie s příštími předsednictvími. Nastupující španělské kvůli předčasným volbám neví, kdo ho povede a s jakými prioritami. Maďarské za rok by si evropští poslanci přáli zrušit úplně. Vyzvali proto členské státy, aby Budapešti předsednictví odebraly. „Už je to frustrace z neustálého přetahování se s Maďarskem o otázky právního státu a podpory Ukrajiny,“ vysvětluje Žiga Faktor, vedoucí bruselské kanceláře think-tanku Europeum.

BRUSELSKÉ CHLEBÍČKY Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bude Maďarsko předsedat Evropské unii?

Bude Maďarsko předsedat Evropské unii? | Zdroj: Český rozhlas

Rezoluce přijatá velkou většinou Evropského parlamentu je právně nezávazná a Unie ani nemá žádný nástroj, jak členské zemi půlroční předsednictví v Radě EU sebrat. Faktor proto nepředpokládá, že by Maďarsko o vedení Rady v druhé polovinu roku 2024 přišlo.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si celý díl Bruselských chlebíčků

Očekává ale, že na něj bude vyvíjen ještě větší tlak ve sporech o dodržování principů vlády práva a demokracie nebo kvůli jeho vztahům s Ruskem a blokování podpory Ukrajiny, za které Budapešť čelí v Unii řízením a kritice už teď.

„Odebrání předsednictví by byl z politického hlediska obrovský pohlavek pro Viktora Orbána,“ hodnotí analytik gesto europoslanců, do kterého se podle něj promítly také blížící se evropské volby v příštím roce.

„Určitě není náhodou, že zrovna teď se tato otázka dostává na pořad dne, i když ty problémy Maďarska vnímáme několik let,“ soudí Faktor.

To Španělsko má úplně jiné předsednické starosti. Kvůli předčasným volbám hned na jeho úvodu Madrid a s ním celá EU stále neví, kdo ho vlastně povede a s jakými prioritami.

Maďarsko o předsednictví nejspíš nepřijde. ‚Chybí pro to politická vůle,‘ poukazuje odbornice

Číst článek

Dosluhující premiér Pedro Sánchez už požádal, aby jejich představení mohlo Španělsko odložit až na září, kdy by mělo být jasné, kdo bude zemi i předsednictví řídit a s jakým programem.

Nejisté předsednictví

„Největší obava, která v Bruselu s tím zaznívá, je ta, že se bude dokončovat rozjetá legislativa, a pokud zde nebude politická vůle a vůdcovství ze strany předsedající země, tak to může způsobit velké problémy v přijetí té legislativy,“ přibližuje Faktor pohled unijních institucí na nejistoty kolem španělského předsednictví, které převezme řízení ministerských rad od Švédska 1. července.

Nejen problémy budoucích předsednictví, ale i hodnocení výsledků toho končícího švédského rozebírají tyto Bruselské chlebíčky. Audio najdete výše.

Filip Nerad, agn Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme