Maďarská vláda předložila parlamentu zákony s cílem uvolnit evropské fondy. Unie je navrhuje zemi odebrat
Maďarská vláda v pondělí pozdě večer předložila parlamentu balíček zákonů s cílem uvolnit miliardy eur z fondů Evropské unie, uvedla ministryně spravedlnosti Judit Vargová na své stránce na facebooku. Evropská komise v neděli navrhla odebrat Maďarsku 7,5 miliardy eur (asi 184 miliard korun) z fondů Evropské unie mimo jiné kvůli nedostatečnému potírání korupce a problematickému přidělování veřejných zakázek.
Pokud Budapešť do dvou měsíců situaci napraví, může vzít Brusel návrh zpět. V pondělí podané návrhy zákonů upravují legislativu týkající se spolupráce Maďarska s Evropským úřadem pro boj proti podvodům (OLAF) a také pravidel pro správu veřejného majetku, uvedla ministryně.
Vláda se prosazení závazků hodlá věnovat i v nadcházejících týdnech a měsících. Podle Vargové nehrozí, že by Maďaři přišli o dříve přidělené prostředky z unijních fondů.
„V neděli skončilo náročné, ale konstruktivní vyjednávání mezi maďarskou vládou a komisí, které trvalo několik měsíců. Jednání byla úspěšná. Komise dospěla k závěru, že navrhovaná opatření předložená maďarskou vládou řeší obavy, které vedly komisi k zahájení řízení o podmíněnosti,“ napsala Vargová.
Maďarsko může přijít o třetinu peněz z unijních fondů. Komise je navrhla odebrat kvůli korupci
Číst článek
Unijní exekutiva členským zemím poslala ke schválení návrh, který může Budapešť připravit asi o třetinu jejích peněz z kohezních fondů. Návrh musí schválit většina členských zemí.
Unijní instituce dlouhodobě kritizují přístup vlády premiéra Viktora Orbána k justici, maďarské omezování plurality médií a práv menšin či omezování činnosti nevládních organizací a akademických svobod.
Europoslanci se v usnesení schváleném ve čtvrtek shodli, že Maďarsko již není plnohodnotnou demokracií, a vyzvali komisi k rychlým krokům. Jedním z nich je zabavení peněz kvůli problematickému rozdělování unijních prostředků, které podle kritiků putují k lidem napojeným na Orbána.