‚Haftar není velký demokrat.' U Tripolisu už padlo 187 lidí, dalších více než tisíc bylo zraněno

V bojích o Tripolis přišlo dosud o život 187 lidí a zraněno bylo 1157 osob, oznámil v sobotu mluvčí libyjského ministerstva zdravotnictví. Tažení s cílem převzít kontrolu nad metropolí, kde sídlí mezinárodně uznávaná libyjská vláda, zahájil počátkem dubna maršál Chalífa Haftar se svou Libyjskou národní armádou (LNA).

Aktualizováno Tripolis (Aktualizováno: 22:37 4. 5. 2019) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vládní jednotky bránící hlavní město Tripolis před ofenzivou Libyjské národní armády

Vládní jednotky bránící hlavní město Tripolis před ofenzivou Libyjské národní armády | Foto: Hani Amara | Zdroj: Reuters

V Tripolisu sídlí vláda, která má podporu OSN. Haftarova LNA, která je spřízněná s kabinetem na východě země, zahájila tažení na hlavní město 4. dubna. Nyní hrozí, že boje se změní v občanskou válku takového rozsahu, která v roce 2011 vedla ke svržení dlouholetého vůdce Muammara Kaddáfího.

Haftarovo tažení na Tripolis si vyžádalo již 345 životů, varuje Světová zdravotnická organizace

Číst článek

Haftarovi podle OSN straní a dodávají zbraně Spojené arabské emiráty a Egypt. Obě země chtějí z generála učinit garanta stability a boje proti teroristické organizaci Islámský stát (IS). Jeho kritici v něm ale vidí jen dalšího autokrata po vzoru Kaddáfího.

Libye se od svržení Kaddáfího v roce 2011 nevzpamatovala z chaosu. O vládu kromě mnoha ozbrojených skupin usilují dva kabinety. Ten na východě, který má podporu LNA, neuznává vládu v Tripolisu, za níž ale stojí OSN. Oba kabinety mají vlastní parlament, centrální banku a ropnou společnost. Haftar se zavázal, že zemi sjednotí a v minulosti vedl několik ofenziv proti islamistům a rivalům ve východní Libyi.

Varování zmocněnce OSN

Zvláštní zmocněnec OSN pro Libyi Ghassan Salamé počátkem týdne varoval země, jež chtějí Haftara podpořit, že to není žádný demokrat a většina Libyjců s jeho politickým plánem nesouhlasí.

„(Haftar) není žádný Abraham Lincoln, není to žádný velký demokrat, má ale své kvality a chce zemi sjednotit,“ řekl Salamé v rozhlasové stanici France Inter. „Jak toho ale dosáhne? Podíváme-li se na jeho činy, jeho metody nás mohou znepokojovat - nevládne mírně, nýbrž železnou pěstí.“

Podle agentury Reuters hrozí, že nejnovější boje přeruší obchodování s ropou a přinesou mocenské vakuum, kterého se pokusí zneužít islamisté.

Při útoku na výcvikový tábor Haftarovy LNA v jižní Libyi přišlo v sobotu o život osm vojáků. Podle agentury Reuters na tábor zaútočili členové teroristické organizace Islámský stát (IS) a bojovníci opozice z Čadu. Podle informace agentury Reuters se sobotní útok týká tábora ve městě Sabhá.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme