Haftarovo tažení na Tripolis si vyžádalo již 345 životů, varuje Světová zdravotnická organizace

Tažení jednotek generála Chalífy Haftara na Tripolis si od 4. dubna vyžádalo už 345 mrtvých, z toho 22 civilistů, informovala Světová zdravotnická organizace (WHO). Zablokované silnice i ostré boje mezi Haftarovou Libyjskou národní armádou (LNA) a silami mezinárodně uznávané vlády brání civilistům v útěku do bezpečí, napsala agentura Reuters.

Tripolis Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vojáci Libyjské národní armády směřující na Tripolis

Vojáci Libyjské národní armády směřující na Tripolis | Foto: Esam Omran Al-Fetori | Zdroj: Reuters

Podle místních úřadů LNA letecky zaútočila mimo jiné na čtvrť Abú Slim, která leží sedm kilometrů jižně od centra Tripolisu. Zemřeli tam nejméně čtyři civilisté. Letecké útoky a ostřelování sužovaly i další jižní předměstí, napsala agentura AP.

Obléhaným Tripolisem otřásly nálety, při leteckém úderu generála Haftara zahynulo devět lidí

Číst článek

Boje pokračovaly po celou noc na pondělí a dělostřelectvo i letouny v nich nasadily obě strany. Nálet LNA byl v noci podle Reuters méně intenzivní než sobotní letecký úder.

„Nemůžeme se hnout, protože nás ostřelují děly obě strany. Naše domy jsou poničené. Snažíme se odsud dostat na bezpečnější místo,“ řekl agentuře 41letý otec tří dětí, jehož rodina žije na předměstí Abú Slimu.

Úřad OSN pro koordinaci humanitárních záležitostí (OCHA) v neděli informoval, že Haftarovo tažení vyhnalo z domovů 41 tisíc lidí.

Podpora i kritika

Na největší libyjské ropné pole Aš-Šarára poté v pondělí zaútočila ozbrojená skupina, informoval jeden z těžebních inženýrů. Ozbrojenci byli odraženi a incident nijak neovlivnil provoz, dodal. Kontrolu nad polem získala v polovině února LNA.

Na Tripolis dopadly střely z letounů. Útoky generála Haftara dočasně ochromily provoz letiště

Číst článek

Haftarovi podle OSN straní a dodávají zbraně Spojené arabské emiráty a Egypt. Obě země chtějí z generála učinit garanta stability a boje proti teroristické organizaci Islámský stát. Jeho kritici v něm ale vidí jen dalšího autokrata po vzoru Muammara Kaddáfího.

Mezinárodně uznávanou vládu Fáize Sarrádže podporují mimo jiné Itálie a Turecko, jedny z mála zemí, které v Tripolisu nezavřely svá zastoupení.

Francie a Spojené státy od počátku Haftarovy ofenzivy čelí obvinění, že hrají na obě strany. Paříž generála v minulosti podporovala v boji proti terorismu a zároveň oficiálně stála za Sarrádžovou vládou.

‚Železná pěst‘

Zvláštní zmocněnec OSN pro Libyi Ghassan Salamé v pondělí varoval země, které chtějí Haftara podpořit, že to není žádný demokrat a většina Libyjců s jeho politickým plánem nesouhlasí.

V Libyi hrozí další vzedmutí násilí. Generál Haftar hraje vabank mírové konferenci navzdory

Číst článek

„Není to žádný Abraham Lincoln, není to žádný velký demokrat, má ale své kvality a chce zemi sjednotit,“ řekl Salamé v rozhlasové stanici France Inter.

„Jak toho ovšem dosáhne? Podíváme-li se na jeho činy, jeho metody nás mohou znepokojovat – nevládne mírně, nýbrž železnou pěstí,“ dodal.

Haftar dosud působil na východě Libye a podporoval tamní alternativní parlament a vládu. Svět ale uznává kabinet v Tripolisu. Pokusy o smíření obou a sjednocení libyjského vedení zatím nebyly úspěšné. Krize trvá od roku 2011, kdy byl svržen někdejší diktátor Muammar Kaddáfí.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme