Kunduz pod frontálním útokem Severního spojenectví

Opoziční Severní spojenectví pokračuje v drtivé ofenzívě proti postavením hnutí Taliban nedaleko severoafghánského Kunduzu. Ze vzduchu podporují alianční jednotky americké letouny. Severní aliance zahájila rozhodující útok na poslední útočiště Talibanu na severu Afghánistánu poté, co ztroskotala vyjednávání o kapitulaci. V Kunduzu je údajně asi 15 tisíc příslušníků Talibanu a bojovníků věrných Úsamovi bin Ládinovi. Ve strachu z krveprolití při závěrečné bitvě se jeho stoupenci ve městě důkladně opevnili.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

siluety vojáků Severního spojenectví

siluety vojáků Severního spojenectví | Zdroj: ČTK

Útok na poslední baštu Talibanu na severu Afghánistánu podle některých zpráv údajně začal také kvůli neshodám mezi veliteli Severní aliance. Část z nich, hlavně přívrženci prezidenta Rabbáního, se totiž měli obávat, že se opoziční generál Rašíd Dóstum domluví s příslušníky Talibanu a obsadí Kunduz sám. Proto prý velitelé nečekali na výsledky ultimata a zahájili útok na obklíčené oddíly protivníka. Někteří velitelé Talibanu ale pochopili nesmyslnost odporu a jejich skupiny údajně složily zbraně. U Kunduzu se tak mělo vzdát několik stovek ozbrojenců.

Vůdce afghánského Talibanu mulla Muhammad Umar se ukryl na neznámém místě a jmenoval svého zástupce, který bude velet talibanským jednotkám. Stal se jím mulla Aktar Muhammad Usmání. Oznámily to zdroje Talibanu citované agenturou Reuters. Podle nich jde o rozhodnutí, které učinili hlavní představitelé Talibanu na schůzce v Kandaháru. Umar se prý ukryl z bezpečnostních důvodů.

Talibanští bojovníci zranění při amerických náletech na Afghánistán proudí do sousedního Pákistánu. Podle agentury Reuters počet zraněných převážených především do západopákistánské Kvéty povážlivě narostl. Většina zraněných pochází z Kandaháru, kde je nemocnice téměř bez zdravotnického personálu a léků. Kvétské nemocniční zdroje hovoří o většině zraněných jako o civilistech.

Konference představitelů všech afghánských skupin a frakcí, jež se mají v německém Bonnu pod záštitou OSN dohodnout na rozdělení moci, byla odložena z pondělí na úterý. Oznámil to v sídle OSN v New Yorku mluvčí světové organizace Ahmad Fawzi. Afghánské Severní spojenectví vysílá jedenáctičlennou delegaci, v níž bude i jedna žena.

Evropská komise hodlá brzy otevřít v Kábulu kancelář pro poskytování humanitární pomoci. V pátek to v Bruselu oznámil mluvčí komisaře EU pro vnější vztahy Chrise Pattena. Informoval také, že řídící výbor pro rekonstrukci Afghánistánu, v němž zasedá Evropská unie společně s Japonskem, Saúdskou Arábií a Spojenými státy, se sejde v Bruselu někdy kolem poloviny prosince "buď 17. nebo 18. prosince".

Pomoci chce také Světový program pro výživu. Ten otevřel letecký most do Afghánistánu, první od teroristických útoků z 11. září. Jeho cílem je dopravovat potraviny z Tádžikistánu do Fajzábádu na severovýchodě Afghánistánu. Organizace tak chce přepravit 2000 tun potravin 274.000 Afgháncům v izolovaných regionech na severovýchodě země, kteří jsou zvláště ohroženi.

Otevření ruského humanitárního střediska v Kábulu, o jehož zřízení rozhodl prezident Vladimír Putin, připravuje Moskva. V současné době ruské orgány řeší s představiteli Afghánistánu otázku bezpečnosti personálu střediska, které má v hlavním městě Afghánistánu začít pracovat už příští týden. Jeho součástí bude nemocnice na bázi ruského centra medicíny katastrof se 30 lůžky. Na činnosti střediska se má podílet 90 lidí. Vedle lékařské pomoci se budou podílet i na organizaci dopravy a rozdělování humanitárních zásilek místnímu obyvatelstvu.

Milan Kopp, Petr Voldán, Marika Táborská, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme