Krvavé nepokoje v Sýrii pokračují. Čeká se na projev prezidenta

V Sýrii už druhý týden pokračují krvavé nepokoje, při kterých desítky tisíc lidí požadují uvolnění politických poměrů v zemi. Podle organizací na ochranu lidských práv zahynuly desítky lidí. Režim prezidenta Bašára Asada v reakci na protesty slibuje zásadní změny a naznačuje, že po skoro padesáti letech může i zrušit výjimečný stav. Zatím ale situace zůstává velmi nepřehledná a odhaduje se, že k průlomu by mělo dojít v následujících hodinách.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sýrie. Bašár Asad.

Sýrie. Bašár Asad. | Zdroj: Reuters

Spekuluje se především o tom, zda bude zrušen výjimečný stav.

„Podstatné je, že se očekává projev prezidenta Bašára Asada. Zatím kolem toho panuje nervozita, protože se nic takového nestalo. Přišla zpráva o tom, že měla být odvolána celá vláda a zavedena vláda nová, což je bráno jako gesto protestujícím lidem,“ upřesnil blízkovýchodní zpravodaj ČRo Břetislav Tureček.

Přehrát

00:00 / 00:00

Blízkovýchodní zpravodaj ČRo Břetislav Tureček ve Světě o jedné.

Jak by takovéto „gesto“ přijali demonstranti, lze ale jen těžko odhadnout. „V Sýrii, narozdíl od mnoha jiných arabských zemí, zatím nepřevažují výzvy k odchodu nebo rezignaci prezidenta Asada. Ani ke svržení vlády. Lidé se opravdu domáhají zásadního uvolnění poměrů,“ vysvětlil Tureček.

To podle něj dává jistou naději tomu, že si lidé mohou gesta režimu všimnout. „Ale neznamená to, že ho ocení všichni. Může tam být i radikální křídlo, pro které to bude stále málo,“ řekl blízkovýchodní zpravodaj s tím, že potom může jen dojít k eskalaci dalšího násilí a k vyústění celého konfliktu do podobných rozměrů jako například v Libyi.

Propaganda z obou stran

Ze strany syrské vlády nicméně zaznívají hlasy, že za střelbou do demonstrantů v mnoha případech vláda nestojí a také že počet obětí není zdaleka tak vysoký, jak udává opozice.

„Propagandu používají obě strany konfliktu. Týká se to právě i počtu obětí,“ řekl Tureček s tím, že zatímco jedna strana uvádí příliš vysoká čísla, druhá příliš nízká. Pravda je zřejmě někde uprostřed.

Za střelbou do demonstrantů stojí podle Turečka bez pochyby v mnoha případech vládní síly. „Ale zároveň se nedá vyloučit, že v tom byly i milice, které nezapadají do oficiálního režimu. Ale mohou působit v rámci některého křídla vládnoucího režimu. Je možné, že prezidenta někdo chce zdiskreditovat,“vysvětlil.

Zda nepokoje nakonec povedou k pádu prezidenta Asada, ale režim samotný se udrží u moci, se tak nedá zcela vyloučit. „Například Asad zatím váhá s odvoláním výjimečného stavu, protože jsou uvnitř vedení, ale i v jeho rodině lidé, kteří tvrdí, že se nemá ustupovat, ale naopak tvrdě zakročit,“ dodal Břetislav Tureček.

Břetislav Tureček, ak Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme