VIDEO: Nejznečištěnější vzduch na světě. Kouř z požárů u Černobylu zahalil Kyjev, lidé nemají vycházet

Kyjevská radnice vyzvala obyvatele hlavního městě, aby vůbec nevycházeli z domu. Podle žebříčku organizace IQAir je Kyjev momentálně nejznečištěnějším velkoměstem na planetě a předstihl i čínské aglomerace. Smogovou situaci způsobily požáry u Černobylu, v okolí ruin tamní jaderné elektrárny. Čidla ale nezaznamenala zvýšení radiace nad obvyklou normu. Podle aktuálních informací tam požáry skončily, ale lesy dál tlejí.

Video Kyjev Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Oheň se nepodařilo zcela zlikvidovat ani v Žitomyrské oblasti, kde požár zachvátil asi čtyři tisíce hektarů lesa a vítr kouř nasměroval na Kyjev.

V okolí Černobylu vypukly nové požáry. ‚Kriticky důležité objekty‘ nejsou podle hasičů ohroženy

Číst článek

„V Kyjevě je jen dým, žádná radioaktivita,” napsal na svém facebookovém profilu starosta Kyjeva Vitalij Kličko. Město leží asi 70 kilometrů od uzavřené zóny kolem Černobylu.

Úřady podle agentury DPA doporučily obyvatelům Kyjeva, aby nechali zavřená okna a nevycházeli ven. Mají hodně pít a doma si zvlhčovat vzduch.

Aby se částečky prachu spláchly, nechalo město ulice pokropit. Lidé si stěžují, že je ve vzduchu cítit zápach spáleniny.

Požáry jsou ale hlášeny i odjinud z Kyjevské oblasti. Někde vznikly například kvůli tomu, že lidé na svých pozemcích pálili trávu nebo odpadky. Podle Air Visual, služby monitorující kvalitu vzduchu, je Kyjev nyní městem s nejvíce znečištěným ovzduším na světě.

1100 hasičů u Černobylu

V uzavřené oblasti kolem někdejší černobylské elektrárny pracuje podle ukrajinských úřadů asi 1100 hasičů. Požár, který vypukl před necelými dvěma týdny, podle oficiálních údajů zachvátil přibližně 11 500 hektarů země, podle organizace Greenpeace je zasažená plocha ale čtyřikrát větší.

Plamenům padlo za oběť 12 vysídlených vsí, jejichž obyvatelé byli evakuováni po havárii čtvrtého reaktoru z dubna 1986, po níž se mraky jaderného materiálu dostaly nad celou Evropu.

mdo, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme