Ve třech nemocnicích Newyorčana s covid-19 odmítli. Když ho konečně hospitalizovali, bylo už pozdě

Na konci března se Luis Arellano necítil dobře. Měl kašel, horečku a potíže s dýcháním, v nemocnici v Brooklynu mu ale jen řekli, ať se vrátí, pokud se jeho zdravotní stav zhorší. Bolest na plicích sílila a nadechnout se bylo čím dál těžší, rodina ho proto odvezla do nemocnice v New Jersey, ani tam ho ale po osmihodinovém čekání nepřijali. Pět dní poté, co byl 65letý muž nakažený koronavirem konečně hospitalizován, v nemocnici zemřel.

New York Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

O dva dny později, kdy už Luis sotva lapal po dechu, mu sestra zavolala sanitku, která ho odvezla do veřejné nemocnice v Brooklynu. V tu dobu se situace v newyorských nemocnicích začala být kritická

O dva dny později, kdy už Luis sotva lapal po dechu, mu sestra zavolala sanitku, která ho odvezla do veřejné nemocnice v Brooklynu. V tu dobu se situace v newyorských nemocnicích začala být kritická | Zdroj: Profimedia

„Kdyby ho přijali, zjistili by, že je vážně nemocný,“ říká pro americký list New York Times bratr zemřelého Bolivar Arellano.

Slabinou boje s koronavirem v USA se staly domy pro seniory. V New Jersey našla policie 17 mrtvých

Číst článek

Příběh 65letého nakaženého Newyorčana, který se s podezřením na nákazu infekcí covid-19 opakovaně snažil dostat do nemocnice, ukazuje, jak tragicky se pandemie koronaviru podepsala na zdravotním systému dvou nejvíce zasažených amerických států – New Yorku a New Jersey.

Zdravotní zařízení jsou přehlcená pacienty. Lékaři a sestry tak mnohdy čelí rozhodování, jakému pacientovi poskytnout v nemocnici lůžko, a koho naopak poslat domů. Stav pacienta, který na první pohled nemusí jevit vážné příznaky nemoci, se nicméně může rychle změnit – stejně jako v případě Luise Arellana, na jehož záchranu bylo v době hospitalizace příliš pozdě.

Sotva lapal po dechu

Luis Arellano se narodil v malém městě ve střední části Ekvádoru. V rodné zemi působil jako psycholog, v 80. letech se ale rozhodl přestěhovat do Spojených států, kde začal pracovat jako uklízeč. Poslední roky svého života věnoval hlavně péči o starší lidi, kdy se živil jako domácí ošetřovatel. Na konci března se po jednom z těžkých pracovních dnů začal cítit zle.

Nemocnicím ve Spojených státech docházejí léky. V ohrožení jsou astmatici i pacienti na plicní ventilaci

Číst článek

Stejně jako jeho sestra trpěl cukrovkou, žádné dýchací potíže ale nikdy neměl. První dny se z nemoci snažil vyležet doma, kašel doprovázený horečkou se ale začal zhorčovat, 26. března proto odjel na kliniku urgentní péče v Brooklynu. Tam mu lékaři diagnostikovali zánět plic a řekli mu, ať se vrátí, pokud se situace nezlepší.

O dva dny později, kdy už Luis sotva lapal po dechu, mu sestra zavolala sanitku, která ho odvezla do veřejné nemocnice v Brooklynu. V tu dobu začala být situace v newyorských nemocnicích kritická. Počet hospitalizovaných překročil tisícovku, kvůli návalu pacientů tak zdravotní zařízení zažívala obrovský zmatek.

Luisova rodina lékařům nemocnice nahlásila, že muž trpí cukrovkou, před dvěma dny mu na klinice diagnostikovali pneumonii a nyní čeká na výsledek testů na koronavirus. Hospitalizován ale nebyl. „Byl jsem v šoku. Nemyslel jsem si, že ho pošlou domů,“ popisuje pro New York Times jeho 23letý syn Carlos.

Nepřestávej bojovat

Luisův stav se nadále zhoršoval. Rodina měla obavy o jeho zdraví i z toho, že nakazí ostatní členy domácnosti. O další dva dny později se tak rodina rozhodla dovézt ho do nemocnice v New Jersey, kde evidovali menší počet nakažených. Podle jeho syna se to jevilo jako jediná šance, jak otci zachránit život.  

Stav pacienta byl tak špatný, že jen schody z jeho bytu ve třetím patře scházel 20 minut. Když ho syn vezl do nemocnice, už sotva dýchal i mluvil. Kolem poledne v pondělí 30. března dorazili do zdravotního centra v New Jersey, kde čekali osm hodin. Po odpoledni stráveném v nemocnici jim sestra sdělila, že lůžko pro Luise nebude připravené dřív než za dalších sedm až devět hodin.

„Cítil jsem se beznadějně. Viděl jsem, že tak dlouho už čekat nemůže,“ říká Carlos. Rozhodl se proto otce znovu odvézt domů. Zdravotní stav už byl velmi vážný – Luis popisoval bolest, jako by mu nožem prořezávali plíce, a v noci už jen sípal.

Češka z Tchaj-wanu: Koronavirus tu berou vážně, díky včasným opatřením jsou otevřené školy i obchody

Číst článek

První dubnový den mu proto zavolali sanitku. O devět hodin později synovi napsal zprávu, že byl umístěn na samostatný pokoj v jedné z dalších nemocnic v New Jersey. Že se blíží jeho konec, nikdo netušil.

Lékaři mu nasadili kyslíkovou terapii i experimentální léčbu antimalarikem hydrochlorochin. Díky tomu mu horečka klesla, jinak se ale zdravotní stav příliš nezlepšoval, sdělila Carlosovi zdravotní sestra po telefonu.

Syn volal do nemocnice každý den, když mu ale sestra 5. dubna sama zavolala, věděl, že něco není v pořádku. Srdce a plíce jeho otce přestaly fungovat, zdravotníci ho ale dokázali resuscitovat. Carlos dal sestře po telefonu svolení, aby otce zaintubovali, k tomu už ale nedošlo. Přesně v 18.10 byl Luis Arellano prohlášen za mrtvého.

Půl hodiny před tím poslal Carlos otcovi poslední zprávu na WhatsAppu: „Ahoj tati, doufám, že se zotavuješ. Moc tě milujeme. Nepřestávej bojovat, jsi silný. Máma i já jsme v pořádku.“ Na to už ale Luis neodpověděl.

O několik dní později se nákaza koronavirem prokázala také u Carlose a jeho 96letého dědy.

Eliška Orosová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme