Desetitisíce lidí v Katalánsku znovu protestovaly proti soudu se separatistickými politiky
Desítky tisíc lidí ve čtvrtek demonstrovaly v řadě měst Katalánska proti procesu s bývalým vedením tohoto autonomního regionu, který začal minulý týden v Madridu. Katalánským politikům v něm hrozí vysoké tresty vězení za předloňské referendum o nezávislosti. Demonstrace se konaly spolu s generální stávkou, k níž se ale přidala jen část odborů. Při několika incidentech byly lehce zraněny tři desítky lidí, včetně katalánských policistů.
Rekordní počet lidí vpodvečer zaplnil ulice stotisícového města Girona, kam přišlo demonstrovat i z okolních obcí podle policie na 70 tisíc lidí. V Barceloně se shromáždilo podle policie 40 tisíc lidí, organizátoři uvádějí 200 tisíc. Na 10 tisíc osob demonstrovalo v Lleidě a asi 4000 v Tarragoně.
‚Soudí nás všechny.‘ V Barceloně demonstrovaly statisíce lidí za katalánské politiky souzené v Madridu
Číst článek
Všude nesli demonstranti transparenty s nápisy Svobodu pro politické vězně, Právo na sebeurčení není zločin nebo Demokracie. V průvodech vlálo mnoho katalánských vlajek.
Protest separatistů začal už časně ráno blokádami několika silnic v Katalánsku, včetně dálnic i hlavních tahů do Barcelony. Někteří aktivisté zapalovali pneumatiky. Po blokádách následovaly dopoledne demonstrace v řadě měst regionu a po poledni zablokovala skupina lidí koleje na nádraží v Barceloně, takže dráhy musely odklonit několik linek.
Čtvrteční protest měl podpořit 12 politiků, kteří stanuli před nejvyšším soudem v Madridu minulý týden a z nichž někteří jsou už přes rok ve vazbě. Devíti z nich hrozí kvůli referendu za vzpouru 16 až 25 let vězení.
Soud pokračoval i ve čtvrtek, kdy vypovídal mimo jiné katalánský aktivista Jordi Sánchez, jemuž hrozí 17letý trest. Politik, který je ve vazbě už od října 2017, označil ve čtvrtek před soudem všechna obvinění proti své osobě za „absolutně falešná“ a proces za politický.
Účast ve čtvrteční generální stávce v Katalánsku nebyla vysoká, podle deníku La Vanguardia se k ní připojila v průměru podle různých sektorů asi čtvrtina zaměstnanců. Nejvyšší účast měli univerzitní studenti a zaměstnanci veřejné dopravy.
Svou činnost na čtvrtek přerušila i katalánská regionální vláda, jejíž premiér Quim Torra odjel do Madridu podpořit souzené politiky. Proces bude pokračovat v úterý výpověďmi posledních obžalovaných, po nich začnou výslechy svědků, jichž je přes 500.
V úterý odpoledne má vypovídat španělský expremiér Mariano Rajoy, jehož vláda vedení Katalánska v říjnu 2017 se souhlasem Senátu sesadila, převzala dočasně přímou správu regionu a vyhlásila tam volby. Po nich získali většinu v regionálním parlamentu opět separatisté, kteří v červnu převzali zpět vládu nad regionem.