Katalánci schválili rezoluci o nezávislosti, Španělsko jim dočasně omezí autonomii
Katalánský parlament schválil rezoluci o nezávislosti, informovala agentura Reuters. Hlasovalo se tajně. Poslanci tří opozičních stran - lidovců, socialistů a Ciutadans - před hlasováním opustili sál. Podle právníků katalánského parlamentu ovšem neměla být vládní rezoluce přijata do hlasování, protože porušuje zákaz ústavního soudu.
Pro rezoluci se ve 135členném parlamentu vyslovilo 70 poslanců, deset bylo proti a dva hlasy byly prázdné.
Za úsměvů do kamer a aplausu separatistických poslanců hlasoval i katalánský premiér Carles Puigdemont, který už ve čtvrtek oznámil, že rozhodnutí o vyhlášení nezávislosti nechá na poslancích.
'Jediným partnerem je Španělsko'
Španělský Senát nedlouho po hlasování regionálního parlamentu schválil dočasné omezení autonomie Katalánska. O zavádění konkrétních opatření v nejbližší době rozhodne španělská vláda.
„To, co se stalo v parlamentu, je důkazem, že Senát musí schválit tento návrh vlády. Vláda poté udělá příslušná rozhodnutí, aby obnovila právní řád," řekl španělský premíer Mariano Rajoy v senátu.
Ministerstvo zahraničních věcí České republiky na svůj twitterový účet napsalo, že Česká republika i nadále považuje Katalánsko za nedílnou součást Španělska.
Nezměnilo se nic ani pro Evropskou Unii. „Jediným partnerem pro dialog zůstává Španělsko,“ napsal na Twitter předseda Evropské rady Donald Tusk.
For EU nothing changes. Spain remains our only interlocutor. I hope the Spanish government favours force of argument, not argument of force.
— Donald Tusk (@eucopresident) 27. října 2017
Demonstrace před parlamentem
Kolem katalánského parlamentu se už před hlasováním shromáždilo několik stovek demonstrantů, kteří žádali nezávislost a zpívali katalánskou hymnu.
Podle právníků katalánského parlamentu ovšem rezoluce o nezávislosti - navržená vládní koalicí - neměla být přijata do hlasování, protože odkazuje na zákony o referendu a zákony o přechodu k nezávislosti, které nejsou na základě verdiktů ústavního soudu platné.
Vedení katalánského parlamentu nicméně odhlasovalo, že rezoluci nezávislosti přijme k hlasování. Pro hlasovali čtyři členové vedení a proti byli tři.
„Vytvoříme Katalánskou republiku jako nezávislý a svrchovaný stát,“ píše se mimo jiné v návrhu rezoluce vládní koalice Společně pro ano (JxSí). Rezoluci podle deníku La Vanguardia podepsali zástupci koalice JxSí a zástupci strany Kandidátka lidové jednoty (CUP).
'Obnovte ústavní pořádek'
Také lidovci předložili tři rezoluce, v nichž vyzvali katalánskou vládu k obnovení ústavního pořádku, aby se zabránilo omezení autonomie. O tom v pátek jedná a pravděpodobně to schválí španělský Senát. Lidovci žádají, aby poslanci konstatovali, že katalánský premiér a jeho vláda porušili španělskou ústavu a statut o autonomii.
Španělský premiér Mariano Rajoy po oznámení výsledku hlasování v katalánském parlamentu vyzval ke klidu. A dodal, že právo v Katalánsku bude obnoveno.
Pido tranquilidad a todos los españoles. El Estado de Derecho restaurará la legalidad en Cataluña. MR
— Mariano Rajoy Brey (@marianorajoy) 27. října 2017
„Chceme rozpustit katalánský parlament a do šesti týdnů vypsat nové volby. Oznamuji vám, že to hodlám udělat co nejdříve. Nejprve je třeba odvolat katalánského premiéra a vicepremiéra a pak i celou regionální vládu,“ řekl Rajoy ještě před hlasováním pro Radiožurnál.
„Po státním převratu ve Španělsku Marian Rajoy znovunastolí demokracii a soudy dají pučisty tam, kam patří," napsal na svůj Twitter Xavier García Albiol lídr Lidové strany (PP).
Předseda strany Ciutadans Albert Rivera na tiskové konferenci prohlásil: „To, co se stalo v Parlamentu je vzpoura, která jde proti zákonu. Není to nic hrdinného, ale zbaběleckého.“