Katalánci hlasují v předčasných volbách. Síly obou táborů jsou vyrovnané
Obyvatelé Katalánska, regionu na severozápadě Španělska, stojí ve čtvrtek na rozcestí. Předčasné volby do místního parlamentu ukáží, jestli je víc těch pro samostatnou Katalánskou republiku nebo stoupenců jednoty Španělského království. Síly tábora separatistických stran a těch pro zachování velkého Španělska jsou podle průzkumu agentury GESOP skoro vyrovnané. Zdaleka ne všichni v Katalánsku proto věří, že volby vyvedou jejich zemi z nejistoty.
Pan Carlos Mendez prodává na vánočním trhu v parku u chrámu Svaté rodiny postavičky do betlémů. Je umělec a sám vyrábí miniaturní vozíky, domečky nebo kulisy pro loutková divadla. Stěžuje si, že kvůli nestabilitě a nejistotě v Katalánsku je nouze o zákazníky. Dřív bylo i na Vánoce v Barceloně hodně turistů a teď jich výrazně ubylo.
Katalánci hlasují v předčasných volbách o složení svého regionálního parlamentu. Volby nařídila vláda v Madridu, když v říjnu převzala kontrolu nad odbojným regionem. Jeho poslanci totiž jednostranně vyhlásili nezávislost na Španělsku. Na místě je zpravod
„Obrat nejen trhovců, ale i obchodů kolem chrámu Svaté rodiny hodně klesl. Zastavovalo tu tak 30 autobusů plných turistů každý den. Do přístavu přijížděly výletní lodě. A tohle všechno zmizelo,“ vysvětluje.
Za nejistotu a nestabilitu v Katalánsku může podle pana Carlose španělská vláda. Katalánsko se snažilo s Madridem mluvit, ale on se k němu vždy obracel zády.
Carlos Mendez je příznivcem Republikánské levice. Největší strany, která usiluje o nezávislost Katalánska. Obává se, že volby nic nevyřeší. Madrid se totiž podle už něj řadu let snaží omezovat svobody Katalánska.
Pokud zvítězí zastánci nezávislosti, bojí se pan Carlos, že španělská vláda pošle do ulic katalánských měst tanky nebo zavede nějaká další represivní opatření.
Burcování nerozhodnutých Katalánců
Právě zásahy policie proti voličům při říjnovém soudem zakázaném referendu o nezávislosti a následné omezení autonomie Katalánska, zatčení ministrů regionální vlády a rozpuštění parlamentu zburcovalo část zatím nerozhodnutých Katalánců.
Učitelka Aurora Novellová by nehlasovala pro některou ze separatistických stran, kdyby se volby nekonaly po represích, které Katalánsko zažilo. Teď ale dá hlas straně sesazeného expremiéra Carlese Puigdemonta, kterého stále považuje za legitimního předsedu regionální vlády.
Přihlásila se dokonce jako dobrovolnice, která bude za hnutí Společně pro Katalánsko dohlížet na regulérní průběh voleb.