Voda z Kachovské přehrady zaplavila tisíce domů. Na Ukrajinu proudí pomoc z Česka

Obyvatelka Chersonu obchází svůj dům zatopenou ulicí | Foto: Alina Smutko | Zdroj: Reuters
  • Voda ze zničené Kachovské přehrady zaplavila na pravém břehu Dněpru kolem 1850 domů. Informovala o tom Ukrajinská správa Chersonské oblasti. Postiženo je 24 lokalit, uvedla ve středu agentura AFP s odvoláním na ukrajinské činitele. Proruský starosta Nové Kachovky uvedl, že v místě je zatopeno asi 600 domů. Další vesnice jsou také pod vodou.
  • OSN upřesnila, že naléhavou pomoc potřebuje přes 16 tisíc obyvatel. Humanitární dopady situace podle ní ale pocítí statisíce lidí.
  • Zničení Kachovské přehrady podle odborníků oslovených listem The New York Times pravděpodobně způsobila exploze výbušnin umístěných uvnitř hráze a vodní elektrárny. Ty mělo v době výbuchu pod kontrolou Rusko.
  • Za méně pravděpodobné, i když ne nemožné experti považují, že by hráz zničilo ostřelování nebo by se zbortila kvůli dřívějšímu poškození.
  • Humanitární organizace posílají z Česka na Ukrajinu pomoc, jde především o pitnou vodu, hygienické potřeby a trvanlivé potraviny.

Kyjev/Moskva (Aktualizováno: 12:49 7. 6. 2023) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Největší škody na masivní stavbě z ocelí vyztuženého betonu by podle odborníků způsobil výbuch v uzavřeném prostoru, který by veškerou svou energií působil na okolní konstrukci. I v takovém případě by k němu ale bylo potřeba stovky kilogramů trhavin.

OBRAZEM: ‚Všechno je ponořené.‘ Před vodou z Kachovské přehrady utíkají lidé i zvířata

Číst článek

Vnější výbuch bomby nebo rakety by naproti tomu na hráz působil jen zlomkem své síly, a k dosažení podobného účinku by proto bylo zapotřebí mnohonásobně většího množství výbušniny.

„Budete omezeni v tom, kolik toho hlavice (rakety) unese,“ řekl listu The New York Times Nick Glumac, inženýr a odborník na výbušniny z Illinoiské univerzity.

„Ani přímý zásah nemusí přehradu zničit,“ poznamenal s tím, že k tomu je potřeba značné množství energie.

Podle Gregoryho Baechera, odborníka na přehrady z Marylandské univerzity, se stává, že se přehrady protrhnou, třeba i kvůli tomu, že je v nich tolik vody, že začne přetékat hráz. Tak tomu bylo od května i v případě ve válce už dříve poškozené Kachovské přehrady.

Voda bude z přehrady vytékat týdny. Pro protiofenzivu to bude problém, odhaduje politický geograf

Číst článek

Pokud by to ale byl skutečně důvod úterního zhroucení hráze, očekával by Baecher, že se tak stane nejprve v blízkosti jednoho z břehů.

Jak ale poznamenává The New York Times, fotografie z místa ukazují, že se hráz nejprve protrhla uprostřed, vedle vodní elektrárny, která byla u Ruskem drženého břehu. Navíc zdejší obyvatelé říkají, že v úterý kolem 2.50 místního času (3.50 SELČ) slyšeli obrovský výbuch.

Kyjev z úmyslného zničení přehrady obviňuje Moskvu, Rusko zase tvrdí, že za ním stojí Ukrajina. Řada západních zemí zatím uvádí, že nemůže s jistotou říct, co výbuch na přehradě způsobilo.

Evakuováni jsou lidé jak na pravé straně Dněpru, kterou ovládá Ukrajina, tak na levém břehu podléhajícím Rusku.

Jen z města Nova Kachovka, které leží přímo u nyní zničené vodní elektrárny na přehradě, bylo podle proruského starosty Vladimira Leonťjeva přemístěno kolem 900 obyvatel. Sedm je po záplavách pohřešovaných.

Miny i nedostatek pitné vody. Co všechno znamená zničení Kachovské přehrady

Číst článek

Leonťjev už dříve uvedl, že je zde pod vodou asi 600 domů. Voda ve městě dosáhla až 12 metrů. A zaplavila také menší obce níže po proudu Dněpru.

„Vesnice Korsunka je zcela pod vodou, Dniprjany a Krynky jsou zaplavené až po střechu,“ popsal Leonťjev. Proruská správa části okupované ukrajinské Chersonské oblasti vyhlásila podle agentury TASS ve středu nouzový stav.

Původně v úterý dopoledne proruské úřady tvrdily, že situace je pod kontrolou, životy lidí nejsou v ohrožení a evakuace není nutná.

Ukrajinský šéf chersonské regionální vojenské správy Oleksandr Prokudin podle agentury Unian uvedl, že zaplaveno bylo 1852 domů. Ke středečnímu ránu podle něj musely úřady evakuovat 1457 lidí, z nichž 1286 žilo v chersonské ostrovní čtvrti Korabel.

Rozsah záplav ukazují podle agentury Reuters satelitní snímky společnosti Maxar Technologies, na nichž je vidět řada zatopených měst a vesnic. Z mnoha domů nad hladinu vyčnívají jen střechy.

„Všechno je ponořené ve vodě, všechen nábytek, lednička, jídlo, všechny květiny, všechno plave. Nevím, co mám dělat,“ vylíčila svou složitou situaci 53letá obyvatelka Chersonu, který je největším městem pod přehradou. Hladina Dněpru zde už v úterý stoupla o 3,5 metru.

Hráz přehrady, která je jedním z největších vodních děl v Evropě, byla zničena v brzkých úterních hodinách. Ukrajina je přesvědčena, že za zkázu může Rusko, Moskva zase obviňuje Kyjev.

Humanitární organizace posílají z Česka na Ukrajinu především pitnou vodu, hygienické potřeby a trvanlivé potraviny. Situaci na místě humanitární pracovníci sledují, podle aktuálních potřeb připraví další pomoc. Pomoc proudí mimo jiné od organizací Člověk v tísni, Český červený kříž, ADRA nebo od humanitárního střediska Diakonie.

Ostřelování pokračuje

Ruské síly za posledních 24 hodin opakovaně ostřelovaly ukrajinskou Chersonskou oblast, uvedl ve středu na sociální síti Telegram Prokudin. Zároveň informoval, že v důsledku ruských útoků zahynul jeden člověk a další byl zraněný.

„Za uplynulý den nás nepřítel 70krát ostřeloval, vypálil a vyslal 353 střel z minometů, děl, salvových raketometů, dronů, tanků a letadel,“ napsal Prokudin, podle kterého 29 střel zasáhlo i město Cherson. Agentura Reuters uvedla, že se jí tyto zprávy nepodařilo nezávisle ověřit, a dodala, že další podrobnosti Prokudin neuvedl.

Prokudin už v úterý a v noci na dnešek ruské vojáky obvinil, že ostřelují Chersonskou oblast v době záplav a evakuací a zasahují mimo jiné nízko položené ostrovní čtvrti na řece Dněpr.

ako, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme