Zahraniční pozorovatelé se snaží odhadnout, kdy začne očekávaná ukrajinská protiofenziva. Jak do příprav protiútoku zasáhlo protržení Kachovské přehrady a jeho katastrofální důsledky?
Obyvatelé některých obcí v těsné blízkosti Dněpru balí jen ty nejnutnější věci. Po zničení Kachovské přehrady se voda vyvalila z břehů, musí proto rychle utéct. Dokud to jde.
„Všechno je ponořené ve vodě, všechen nábytek, lednička, jídlo, všechny květiny, všechno plave. Nevím, co mám dělat,“ vylíčila 53letá obyvatelka Chersonu. Hladina Dněpru zde už stoupla o 3,5 metru.
„Zničení přehrady je obrovská katastrofa. Několik desítek tisíc kilometrů čtverečních bude zaplaveno nebo znečištěno. Obrovským problémem budou miny,“ míní Ondřej Soukup.
Po zničení Kachovské přehrady jsou v nebezpečí tisíce lidí. Z útoku se vzájemně viní obě strany. Výbuch podle společnosti Ukrhidroenerho nastal přímo ve strojovně elektrárny.
„Nepřítel vedl neúspěšné útočné akce ve směru na Bohdanivku a Časiv Jar,“ uvádí velení ukrajinských sil, které také tvrdí, že invazní síly nebyly úspěšné ani v útocích na Avdijivku nebo Marjinku.
„Nepřítel přesouvá některé jednotky a stahuje část svých vojáků z Kachovky a Nové Kachovky v Chersonské oblasti směrem k (obci) Nyžni Sirohozy,“ uvádí dále ukrajinský generální štáb.
Několik telegramových účtů z Chersonu si ve čtvrtek všimlo, že ruští vojáci vyrabovali tamní hasičskou zbrojnici a převezli hasičské vozy, civilní auta či různé domácí spotřebiče přes řeku Dněpr.