Kácení v polském pralese i přes zákaz pokračuje. Opozice chce prověřit postup ministerstva
Kácení v polském Bělověžském pralese sice Soudní dvůr Evropské unie dočasně zakázal, těžba dřeva ale dál pokračuje. Opozice chce nechat postup ministra životního prostředí Jana Szyszka prošetřit. Už se kvůli tomu obrátila na prokuraturu. Chráněný prales na polsko-běloruských hranicích je zapsaný na seznamu Světového dědictví UNESCO. Jeho součástí jsou stovky let staré duby a žijí v něm divocí zubři, rysi a vlci.
Těžba je viditelná na první pohled, hlásí zpravodaj Českého rozhlasu v Polsku Viktor Daněk, který prošel několik míst v západní části pralesa.
Další varování Varšavě. Respektujte soud a přestaňte kácet v pralese, píše Evropská komise
Číst článek
Netěží se soustavně v pásech, ale v ostrůvcích, protože smrky tvoří jen menšinu stromů. V místech kácení jsou do země vyjeté hluboké koleje po těžkých strojích a po těžbě vznikají mýtiny.
„Viděl jsem za jedno dopoledne nejméně deset vysokých hromad kůry zbavených nařezaných kmenů připravených k odvezení,“ popisuje zpravodaj ČRo.
Těží se ale mimo území Národního parku, který je striktně bezzásahový, nicméně tvoří jen malou, nejcennější část pralesa. Mimo park se nachází řada rezervací, která jsou zapsaná na seznamu světového dědictví UNESCO a v evropské soustavě Natura 2000.
Chráníme ho před kůrovcem, zní z ministerstva
Polské ministerstvo životního prostředí vedené profesorem lesnictví Janem Szyszkem tvrdí, že les kácením chrání. Ve shodě se státními lesy kácení obhajuje bojem proti kůrovci. Vláda tvrdí, že prales kvůli němu umírá, a proto musí zasáhnout.
„Postupujeme ve shodě s evropským právem. Problém ale nejspíš je, že si nerozumíme v základních otázkách. My provádíme ochranná opatření s cílem ochrany stanovišť a druhů na území Bělověžského pralesa," uvedl Szyszko.
Polsko ale kácením porušuje předběžné opatření Soudního dvora Evropské unie, který dočasně zakázal další těžbu dřeva do doby, než bude mít soudní dvůr možnost celou věc posoudit. Hrozí mu proto pokuta. A pokud soud v konečném rozsudku dojde k tomu, těžba že je v rozporu s evropským právem, může pak následovat pokuta druhá.
Szyszko nicméně už minulý týden prohlásil, že ještě letos je třeba v Bělověžském národním parku vykácet 1,3 milionu stromů zasažených kůrovcem. A zopakoval to i po předběžném opatření soudu.
Kritika z UNESCO
Začátkem července vyzvalo polskou vládu k ukončení kácení v pralese také UNESCO. Organizace uvedla, že pokud polská vláda okamžitě mýcení nezastaví, může být prales zařazen na seznam světového dědictví v ohrožení.
Takový seznam zahrnuje přírodní a kulturní památky, kterým hrozí akutní nebezpečí zániku. Je na něm například válkou zdecimovaná syrská Palmýra nebo deštné pralesy Atsinanana na Madagaskaru.
Také rektoři čtyř nejvýznamnějších polských univerzit před časem poslali ministru Szyszkovi otevřený dopis, kde žádají zastavení kácení.