Jsme si jistí, že je šéf Islámského státu mrtvý, tvrdí Rusové. Američané mají pochybnosti

Pravděpodobnost, že byl při květnovém ruském náletu v Sýrii zabit vůdce radikální organizace Islámský stát Abú Bakr Bagdádí, se blíží 100 procentům. Prohlásil to v pátek předseda branného a bezpečnostního výboru horní komory ruského parlamentu Viktor Ozerov.

Moskva/Washington Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hořící portrét abú Bakra Bagdádího na demonstraci šíitů (ilustrační snímek z června 2017).

Hořící portrét abú Bakra Bagdádího na demonstraci šíitů (ilustrační snímek z června 2017). | Zdroj: Profimedia

Rusko o Bagdádího smrti hovořilo už 16. června, avšak zatím o tom neposkytlo žádné důkazy. Koalice bojující pod vedením USA proti IS v pátek znovu oznámila, že nemá žádné důkazy o tom, zda je Bagdádí živý nebo mrtvý, uvedla agentura Reuters.

USA mezitím oznámily likvidaci klíčového pokladníka Islámského státu. Faváz Muhammad 

Moskva: Ruský nálet zabil pohlaváry Islámského státu, vůdce Bagdádí je zřejmě mrtvý

Číst článek

Džubajr Ráví údajně zahynul při náletu na syrské město Abú Kamál u irácké hranice.

„Myslím si, že pravdivost této informace se blíží 100 procentům. K naší jistotě, že byl zabit, přispívá také to, že IS ho (Bagdádího) zatím nikde neukázal," sdělil Ozerov.

Ruské ministerstvo obrany 16. června informovalo o náletu na jižní předměstí Rakky, kde se právě konala porada vedení IS a na níž byl zřejmě také Bagdádí. Tento Iráčan se na veřejnosti ukazuje minimálně, v roce 2014 v mešitě v Mosulu vyhlásil chalífát Islámského státu.

Při květnovém ruském náletu byli podle původních zpráv ministerstva obrany zabiti členové vedení IS, asi 30 nižších velitelů a 300 bojovníků.

Jiné než ruské zdroje ale Bagdádího přítomnost na poradě ani jeho smrt nepotvrzují. Podle exilové organizace syrských ochránců lidských práv byl Bagdádí koncem května ve východosyrské provincii Dajr az-Zaur, nikoli v Rakce.

Žádné informace

Mluvčí koalice vedené USA na Blízkém východě, plukovník Ryan Dillon, kromě zpochybnění Bagdádího smrti, o níž nemají důkazy ani ozbrojené skupiny bojující proti IS v terénu, uvedl, že i kdyby byl vůdce IS naživu, není již podle všeho s to ovlivňovat situaci na bojišti. Těsně před úplným dobytím jsou obě nejdůležitější bašty IS - jak syrská Rakka, tak irácký Mosul.

Podle odborníků na IS oslovených Reuters by Bagdádího v případě jeho smrti mohl nahradit jeden z jeho dvou pobočníků, kteří mají zkušenosti jako iráčtí armádní důstojníci z dob vlády diktátora Saddáma Husajna. Ani Ijád Ubajdí, ani Ajád Hamíd Džumajlí, o kterém irácká televize nedávno tvrdila, že zahynul, by se ale už nejspíš neucházeli o titul chalífy, tedy vládce všech muslimů.

Koalice vedená USA v oznámení o smrti pokladníka Rávího uvedla, že činitel IS přišel o život 16. června, uvedla agentura AP. Muž vlastnil směnárnu v Abú Kamálu, kterou využíval v rámci rozsáhlé sítě k přesunům milionů dolarů mezi území kontrolovaným IS a zbytkem světa. V prosinci 2016 americké ministerstvo financí vyhlásilo proti Rávímu a jeho firmě sankce.

Abú Bakr Bagdádí (45)

  • Islamisté vyhlásili 29. června 2014 na ovládaných územích Iráku a Sýrie chalífát, tedy vládu hlavy muslimské obce, pod názvem IS. Jeho nejvyšším vůdcem se stal právě Bagdádí, který mimo jiné prohlásil, že "islám nikdy nebyl náboženstvím míru, ale boje." Na veřejnosti se Bagdádí objevoval jen velmi zřídka.
  • Bagdádí patřil k nejhledanějším teroristům světa. USA na jeho dopadení či smrt již v říjnu 2011 vypsaly odměnu deset milionů dolarů (234 milionů Kč), kterou loni v prosinci zvýšily na 25 milionů dolarů (587 milionů Kč).
  • V médiích se již několikrát objevily zprávy o jeho údajném zranění či úmrtí. V dubnu 2015 íránská média informovala, že Bagdádí byl těžce zraněn při leteckém útoku a nachází se ve stavu klinické smrti. Zpráva o Bagdádího smrti se objevila také loni v červnu.
  • Zatím naposledy Bagdádí oslovil své stoupence z nahrávky loni v listopadu. Vyzval tehdy své lidi, aby pokračovali v boji proti "bezvěrcům a nechali jejich krev téct proudem". V minulosti se skrýval v iráckém Mosulu, podle zpráv z letošního března však již mosulské bojiště opustil a ukrýval se v poušti mezi civilisty.
  • Irácké zdroje uvedly, že v případě Bagdádího smrti bude IS nucen hledat jeho následníka, který ale nebude mít autoritu, jakou měl Bagdádí. Za jeho tajemníka se považuje Ijád Ubajdí, který byl v bezpečnostních složkách bývalého iráckého prezidenta Saddáma Husajna.
  • Podle iráckých tajných služeb se abú Bakr Bagdádí narodil jako Ibráhím Avad Ibráhím Badrí 28. července 1971 v Sámaře. Na univerzitě v Bagdádu získal doktorát z islámských studií a poté krátce učil na univerzitě v Tikrítu. Se svou první ženou má dvě dcery a dva syny, jednoho syna má i s druhou manželkou.
  • K rebelům se připojil již v roce 2003 po americké invazi do Iráku, v letech 2005-2007 byl údajně ve věznici v americkém táboře Bucca. V květnu 2010 se stal vůdcem předchůdce IS, Islámského státu v Iráku a Levantě (ISIL), skupiny, která se stala nejbohatší, ale i nejbrutálnější džihádistickou organizací světa.
  • ISIL již v roce 2013 dobyl první území v Sýrii a Iráku - v Sýrii využil probíhající občanské války a v Iráku nestability bagdádské vlády. V roce 2014 pak zahájil velkou ofenzívu v Iráku.
  • Bagdádí také odepřel poslušnost vůdci Al-Káidy Zavahrímu, který Bagdádímu nařídil, aby vyklidil pole v Sýrii a přenechal tamní operace odnoži Al-Káidy, radikálnímu hnutí An-Nusra. Proto v Sýrii bojují ozbrojenci IS jak proti režimu v Damašku, tak proti An-Nusře.

ČTK, mls Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme